Rejestracja w urzędzie pracy osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-10-28
Czy osoba, która zawiesiła działalność gospodarczą może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny? Czy przysługuje jej prawo do zasiłku? Jakie dokumenty powinna przygotować w związku z zawieszeniem działalności? Odpowiadamy.
Przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą, może w każdej chwili skorzystać z możliwości zawieszenia działalności. Działalność gospodarczą można zawiesić z dowolnego powodu, na dowolnie długi okres (również bezterminowo), nie krótszy jednak niż 30 dni.
Prawo do zasiłku i karencja
Osoba, która zgłosiła do ewidencji działalności gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i okres zawieszenia jeszcze nie upłynął, może zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna.
Mając status osoby bezrobotnej przysługuje jej prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli:
- brak jest dla takiej osoby propozycji odpowiedniej pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych bądź robót publicznych;
- w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez co najmniej 365 dni, osoba taka opłacała składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności; przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.
Przedsiębiorcy, który zarejestruje się jako bezrobotny w trakcie zawieszenia działalności, zasiłek przysługuje po okresie 90 dni od dnia rejestracji w powiatowym urzędzie pracy
Zasady te odnoszą się także do osób fizycznych będących wspólnikami spółek osobowych.
Przydatne informacje
W przypadku rejestracji w urzędzie pracy, osoba, która zawiesiła działalność gospodarczą, przedstawia wydruk z CEIDG o zawieszeniu działalności gospodarczej oraz zaświadczenie z ZUS-u o okresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy ze wskazaniem podstawy wymiaru tych składek.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Podstawa prawna:
Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. (Art. 2; art. 71 ust. 1 pkt 2 lit. d; art. 75 ust. 2 pkt 2).
Zobacz podobne artykuły:

Czym jest Fundusz Pracy? Opłacanie składki na Fundusz Pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Składka wynosi 2,45% podstawy wymiaru stawki, jednak w praktyce wynosi ona 2%, a pozostałe 0,45% przypada na Fundusz Solidarnościowy. Podpowiadamy, jaki jest cel Funduszu Pracy oraz w jakich przypadkach pracodawca jest zwolniony z jego opłacania.

Składki odprowadzane za osobę bezrobotną Rejestracja w urzędzie pracy ma na celu wsparcie osoby bezrobotnej w podjęciu zatrudnienia. Chęć uzyskania statusu osoby bezrobotnej nie może być podyktowana wyłącznie potrzebą posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdź, jakie składki odprowadza urząd pracy za zarejestrowaną osobę bezrobotną.

Doradca klienta dla osoby bezrobotnej Funkcję doradcy klienta w powiatowym urzędzie pracy może pełnić osoba zatrudniona w tej instytucji jako: pośrednik pracy, doradca zawodowy, specjalista ds. rozwoju zawodowego czy też specjalista ds. programów.

Podleganie ubezpieczeniom społecznym Kiedy jesteś objęty ubezpieczeniami społecznymi obowiązkowo, a kiedy możesz się ubezpieczyć dobrowolnie? Odpowiadamy.

Renta z tytułu niezdolności do pracy Renta jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym regularnie przez instytucję ubezpieczeniową (ZUS) osobom, które są czasowo lub stale niezdolne do wykonywania pracy zawodowej. Jakie są rodzaje rent z tytułu niezdolności do pracy i kto może się o nie ubiegać?

Równouprawnienie w zatrudnieniu Równe traktowanie w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn jest podstawową zasadą stosunku pracy. Jakie przepisy prawa to gwarantują i jak równouprawnienie w zatrudnieniu wygląda w praktyce?

Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

Świadczenia pieniężne z urzędu pracy Osoby bezrobotne rejestrując się w powiatowych urzędach pracy, mogą liczyć na świadczenia pieniężne, które są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, stypendium i świadczenie dla rolników zwalnianych z pracy są wsparciem pieniężnym oferowanym przez urzędy pracy osobom bezrobotnym.