Powrót

Inkubatory przedsiębiorczości

Wiele osób marzy o otwarciu własnego biznesu, jednak obawia się, że sprawy formalne z tym związane mogą ich przerosnąć. Okazuje się, że w tym całym biznesowym chaosie są instytucje, które oferują swoją pomoc już na samym starcie.

Inkubatory przedsiębiorczości, bo o nich mowa, są obecne na polskim rynku już od lat 90-tych, jednak dopiero teraz przeżywają swój renesans.

 

Na czym polega działalność inkubatorów?

 

Inkubatory przedsiębiorczości to instytucje, które pozwalają założyć firmę bez podatków, opłat 
i zobowiązań. Ich działania skupiają się w głównej mierze na zapewnieniu firmie odpowiedniego środowiska, które umożliwi jej bezpieczne funkcjonowanie i rozwój. Jest to przede wszystkim opieka prawna, księgowa i menadżerska, ale często oferowane są również wyspecjalizowane usługi konsultingowe, finansowe i zarządcze. Warto wspomnieć o tym, że instytucje nakładają na przedsiębiorcę także pewne ograniczenia, kontrolują jego działania i wymagają przestrzegania wewnętrznych procedur.

 

Do podstawowych usług inkubatorów można zaliczyć:

 • udostępnienie osobowości prawnej (NIP, REGON, wpis do KRS),
 • dostęp do powierzchni biurowych i infrastruktury technicznej,
 • brak opłat składek ZUS i ubezpieczenia,
 • opieka prawno-księgowa,
 • pomoc konsultingowa,
 • bezpłatne szkolenia,
 • promocja firmy i pozyskiwanie klientów,
 • rabaty i zniżki firm partnerskich.

 

Do kogo skierowana jest oferta?

 

Oferta inkubatorów przedsiębiorczości skierowana jest do osób, które planują założenie działalności gospodarczej lub właśnie rozpoczęły jej prowadzenie. Nie jest to jednak jedyna grupa docelowa. Na pomoc tych instytucji mogą liczyć również początkujący przedsiębiorcy, studenci, a także podmioty ekonomii społecznej.

 

Przez jaki okres czasu można korzystać z ich usług?

 

Czas, w jakim można podjąć współpracę z inkubatorami przedsiębiorczości nie jest określony, jest to indywidualny wybór osoby lub firmy korzystającej z tego typu wsparcia. Najczęściej obejmuje on pierwsze 3 lata działalności firmy, jednak to klient decyduje, w którym momencie czuje się na siłach, aby już samodzielnie poprowadzić swój biznes.

 

Gdzie szukać inkubatorów przedsiębiorczości?

 

Inkubatory przedsiębiorczości dostępne są w każdym województwie na terenie naszego kraju. Oprócz standardowych istnieją też pokrewne: AIP, czyli Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości działające zazwyczaj w pobliżu uczelni państwowych i prywatnych, a także inkubatory biznesu, firma bez ZUSu, firma na próbę, wsparcie dla start upów.  Powstają inkubatory wirtualne, międzynarodowe oraz pozbawione infrastruktury, dla których brak powierzchni nie oznacza braku działalności.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Mikrorachunek podatkowy
  Płatniku VAT, PIT i CIT pamiętasz o mikrorachunku podatkowym? Od stycznia zapłacisz te podatki tylko na indywidualny rachunek podatkowy.

 • Biała lista, czyli nowy wykaz podatników VAT
  Od 1 września 2019 r. przedsiębiorcy mają możliwość weryfikacji współpracujących z nimi firm za pomocą tzw. białej listy, czyli nowego elektronicznego wykazu informacji o podatnikach VAT prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

 • Nowa usługa dla przedsiębiorców w ZUS
  Przedsiębiorco, potrzebujesz zaświadczenia z ZUS? Już nie musisz iść do zakładu ubezpieczeń, możesz samodzielnie stworzyć potwierdzenie!

 • Środki na działalność gospodarczą z urzędu pracy – na co zwrócić uwagę
  Planujesz wystartować z własnym biznesem? Skorzystaj ze wsparcia urzędu pracy i złóż wniosek o jednorazowe środki na działalność gospodarczą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

 • Od nowego roku wzrosną składki dla przedsiębiorców
  Prowadzisz działalność? Od nowego roku Twoje składki wzrosną. Sprawdź, o ile!

 • Kolejne zmiany dla przedsiębiorców
  W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii trwają prace nad kolejnymi zmianami w małym ZUS-ie. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

 • Dotacja na działalność gospodarczą
  Jednym z najpopularniejszych źródeł dofinansowania działalności gospodarczej od lat są dotacje przyznawane przez urzędy pracy. W ubiegłym roku urzędy na ten cel przeznaczyły ponad 700 tys. zł. Co zrobić, żeby otrzymać dotację?

 • Niższe składki ZUS dla przedsiębiorców w 2019 r.
  Od stycznia kolejne zmiany dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W życie wchodzi przepis dotyczący małego ZUS-u!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.