Powrót

Firma na próbę

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-10-02

Od ponad roku osoby, które chcą się sprawdzić we własnym biznesie mogą korzystać z opcji tzw. działalności nieewidencjonowanej. Przypominamy ogólne zasady tej formy działalności!

Osoba fizyczna, która wcześniej nie prowadziła firmy lub zamknęła prowadzoną działalność, a od daty jej zamknięcia upłynęło co najmniej 60 miesięcy, może zajmować się drobnym handlem lub świadczyć usługi bez konieczności rejestracji firmy.

 

Wysokość przychody ma znaczenie

 

Zwolnienie z obowiązku rejestracji firmy obowiązuje do momentu, gdy przychód nie przekroczy 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w każdym miesiącu. Według prawa przedsiębiorców, przychód to kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł, miesięczny przychód nie może więc przekroczyć 1125 zł.

Przepisy nie narzucają, przez jaki okres można prowadzić działalność nierejestrowaną. Do momentu, gdy przychód mieści się w określonym limicie, nie ma wymogu rejestracji firmy w CEIDG oraz zgłoszenia do ZUS.

 

Brak składek brak ubezpieczenia

 

Należy podkreślić, że prowadzący tak zwaną działalność nierejestrowaną nie opłacają składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, co oznacza, że nie mają prawa do świadczeń oraz korzystania z bezpłatnej opieki medycznej – chyba, że składki odprowadzane są z innych tytułów, np. pracy na etacie. Okres ten nie zostanie również zaliczony do emerytury.

Należy pamiętać, że rejestracja działalności nie pozwoli na powrót do działalności nieewidencjonowanej, nawet jest przychód w kolejnych miesiącach będzie niższy niż połowa minimalnego wynagrodzenia. Można jednak skorzystać z innych ulg.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Mikrorachunek podatkowy
  Płatniku VAT, PIT i CIT pamiętasz o mikrorachunku podatkowym? Od stycznia zapłacisz te podatki tylko na indywidualny rachunek podatkowy.

 • Biała lista, czyli nowy wykaz podatników VAT
  Od 1 września 2019 r. przedsiębiorcy mają możliwość weryfikacji współpracujących z nimi firm za pomocą tzw. białej listy, czyli nowego elektronicznego wykazu informacji o podatnikach VAT prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

 • Środki na działalność gospodarczą z urzędu pracy – na co zwrócić uwagę
  Planujesz wystartować z własnym biznesem? Skorzystaj ze wsparcia urzędu pracy i złóż wniosek o jednorazowe środki na działalność gospodarczą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

 • Od nowego roku wzrosną składki dla przedsiębiorców
  Prowadzisz działalność? Od nowego roku Twoje składki wzrosną. Sprawdź, o ile!

 • Kolejne zmiany dla przedsiębiorców
  W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii trwają prace nad kolejnymi zmianami w małym ZUS-ie. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

 • Działalność nierejestrowana a status bezrobotnego
  Czy zarejestrowany bezrobotny może prowadzić działalność nierejestrowaną?

 • Dotacja na działalność gospodarczą
  Jednym z najpopularniejszych źródeł dofinansowania działalności gospodarczej od lat są dotacje przyznawane przez urzędy pracy. W ubiegłym roku urzędy na ten cel przeznaczyły ponad 700 tys. zł. Co zrobić, żeby otrzymać dotację?

 • Niższe składki ZUS dla przedsiębiorców w 2019 r.
  Od stycznia kolejne zmiany dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W życie wchodzi przepis dotyczący małego ZUS-u!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.