Powrót

Adaptacja odpowiedzią na automatyzację rynku pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-11-15

Postępujący rozwój technologii wywiera znaczący wpływ na rynek pracy oraz jego wymagania pod względem zapotrzebowania kadrowego. Zmiany te zachodzą na tyle szybko, że nie sposób przewidzieć jakie zawody oraz kwalifikacje staną się najbardziej pożądane w kolejnej dekadzie.

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm, pracownicy coraz częściej deklarują chęć kształcenia się w nowatorskich kierunkach lub całkowitego przekwalifikowania zawodowego. Daje im to większe spektrum możliwości, a co za tym idzie, swobody w wyborze branży, stanowiska pracy oraz odpowiedniego wynagrodzenia.

 

Niepewna przyszłość rynku pracy

 

Rynek przyszłości kładzie coraz większy nacisk na korzystanie ze sztucznej inteligencji, umiejętności cyfrowe, odporność na stres, nastawienie na wyniki, a przy tym kreatywność i zmysł planowania strategicznego. Według danych MacArhur Foundation wiadomo już dziś, że 65 procent obecnych dzieci w wieku szkolnym będzie wykonywać zawody, które jeszcze nie istnieją. Nie jest to jednak nic niezwykłego, gdyż takie zmiany zachodzą z konieczności przystosowania się do obecnych trendów i nowoczesnych technologii. Co najbardziej zadziwia, to prędkość zachodzenia tych zmian.

 

Strach przed automatyzacją

 

Największą zmianą, jaką obserwujemy na przestrzeni ostatnich kilku lat jest automatyzacja, która rewolucjonizuje oblicze wielu branż. Jest to nieuchronne zjawisko, które wzbudza obawy związane z ryzykiem utraty pracy i powiększaniem się bezrobocia. Jednak z badań rynku przeprowadzonych w Polsce oraz 44 innych krajach przez ManpowerGroup wynika, że automatyzacja nie musi oznaczać przejmowania miejsc pracy przez roboty. Raport pokazuje, że większość przedsiębiorców nie ma w planach redukcji etatów w wyniku automatyzacji. Warunkiem jest jednak relokacja umiejętności i kompetencji pracowników w kierunku umiejętności miękkich, chodzi tu głównie o rozwój inteligencji społecznej, emocjonalnej oraz zdolności kompleksowej analizy. Są to parametry bardzo mocno związane z naszą psychiką, które pozwalają zachować się skutecznie w określonych sytuacjach.

 

Adaptacja drogą do sukcesu

 

Niepohamowany rozwój nowych technologii będzie sprzyjał procesom automatyzacji i robotyzacji części obowiązków pracowniczych, niektórych stanowisk, a nawet całych działów produkcyjnych. Firmy, optymalizując koszty, zwiększając efektywność przy jednoczesnym skróceniu czasu, będą zastępować pracę ludzką za pomocą robotów i sztucznej inteligencji. Mimo postępowania procesu automatyzacji, nadal będą potrzebni pracownicy do obsługi nowoczesnych urządzeń, osoby posiadające umiejętności analityczne, czy osoby z odpowiednim zmysłem estetycznym, którego maszyny nie zastąpią. W nadchodzących latach pożądanymi na rynku pracy będą pracownicy kreatywni, innowacyjni i komunikatywni, cechujący się wyobraźnią, zmysłem strategicznym i łatwością w rozwiązywaniu problemów. Istotnymi, a może i najważniejszymi cechami, będzie zdolność adaptacji do ciągle zmieniających się trendów, otwartość na zmiany oraz chęć zdobywania wiedzy. To wszystko może okazać się przepisem na sukces zawodowy. W końcu jedyną stałą rzeczą w życiu człowieka jest zmiana.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: 

dmierzejewski - www.hrstandard.pl;

Aleksandra Seń - www.bezprawnik.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Dodatek za pracę w nocy
  Pracujesz w porze nocnej? Sprawdź, w jakiej wysokości przysługuje Ci dodatek!

 • Zagubione świadectwo pracy
  Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

 • Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2020 roku
  Podpowiadamy, jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

 • Dni wolne od pracy w 2020 roku
  Następny rok będzie rokiem przestępnym. Czeka nas aż 253 dni pracujących i 113 dni wolnych od pracy. W przeliczeniu na godziny, będziemy pracować o 16 godzin dłużej. Sprawdź kalendarz i zaplanuj urlop!

 • Sposób rozwiązania umowy istotny przy przyznawaniu zasiłku dla bezrobotnych
  Decydujące znaczenie przy przyznawaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych ma sposób rozwiązania umowy oraz to, która ze stron zdecydowała się na zakończenie współpracy. Warto sprawdzić, czy sposób w jaki została rozwiązana umowa wpłynie na prawo do zasiłku dla bezrobotnych!

 • Co warto wiedzieć o urlopie okolicznościowym?
  Poza chorobą mogą zdarzyć się inne ważne wydarzenia w życiu rodzinnym, uniemożliwiające pracownikowi przyjście do pracy, w związku z którymi pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu.

 • Krwiodawstwo a nieobecność w pracy
  Oddawanie krwi to szlachetny gest, który nie wymaga zbyt wiele wysiłku, a może uratować komuś życie. Z tą dobroczynnością związane są pewne przywileje, między innymi ulgi podatkowe, czas wolny od zajęć szkolnych czy obowiązków zawodowych.

 • Minimalne wynagrodzenie wzrasta o kilkaset złotych
  Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 roku. Pracowników z minimalnym wynagrodzeniem czeka podwyżka. O ile wzrośnie wynagrodzenie?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.