Powrót

Wskazówki medyczne

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2018-02-26

Wskazówki medyczne

Przed wyjazdem do Polski powinieneś ustalić, czy jesteś zobowiązany zrobić badania kontrolne, a także wykupić indywidualne ubezpieczenie zdrowotne i zaopatrzyć się w najbardziej istotne lekarstwa.

Warto skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub lekarzem wskazanym przez twoje ubezpieczenie zdrowotne przynajmniej na cztery tygodnie przed planowaną datą wyjazdu. Taki okres jest uważany jako minimalny ze względu na okres potrzebny, by poszczególna szczepionka zaczęła działać. Więcej informacji na ten temat publikuje na swojej stronie Centers for Disease Control and Prevention.

Wskazane jest również skontaktowanie się z przychodnią medyczną specjalizującą się w doradzaniu osobom planującym podróż zagraniczną. Informacje o tym, gdzie znaleźć taką przychodnię, znajdują się również na stronie Centers for Disease Control and Prevention.

Jeżeli cierpisz na chorobę zakaźną lub jeżeli przebywałeś
w bezpośrednim kontakcie z osobą cierpiącą na chorobę zakaźną, jesteś zobowiązany poinformować służbę graniczną, która oceni, czy należy zastosować w twoim przypadku dodatkowe badania lub specjalne procedury kontrolne.

Dobrze jest więc zrobić badania kontrolne jeszcze przed datą wyjazdu. Warto też przemyśleć dokładnie, jakie potrzeby medyczne mogą wystąpić po wyjeździe, szczególnie jeżeli pacjent wymaga bardzo specjalistycznej opieki. Osobom planującym wyjazd na stałe zaleca się zabranie ze sobą kopii wszystkich recept oraz zaopatrzenia (przynajmniej na czas podróży) w najbardziej istotne lekarstwa. Upewnij się, że przewożone leki są w oryginalnych opakowaniach oraz że przewozisz lekarstwa w swoim bagażu podręcznym. Jeśli lekarstwa są w postaci płynów, musisz zastosować się do procedur bezpieczeństwa odnośnie do przewożenia substancji płynnych.

Warto wiedzieć

Niektóre leki dostępne na rynku amerykańskim mogą być zabronione w Polsce. W celu ustalenia, czy przewożone leki są dopuszczone do obrotu w Polsce należy skontaktować się z amerykańskim Departamentem Stanu lub z konsulatem RP. Jeżeli leki, które zostały ci przepisane, nie są dopuszczone do obrotu
w Polsce, postaraj się o list od lekarza lub instytucji, która przepisała leki, potwierdzający, że środki, które przewozisz, zostały przepisane w sposób zgodny z prawem.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.