Świadczenia rodzinne
Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2021-02-25
Świadczenia rodzinne
Polacy mają prawo ubiegać się o irlandzkie świadczenia rodzinne pod warunkiem wykonywania tam pracy bądź samozatrudnienia (self-employed) oraz odprowadzania z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne PRSI.
Zgodnie z prawem wspólnotowym do zasiłków rodzinnych są zaliczane następujące rodzaje świadczeń:
- Child Benefit – zasiłek na dziecko,
- Family Income Supplement – zasiłek dla rodzin o niskich dochodach,
- One Parent Family Payment – dodatek dla rodzin niepełnych,
- Guardian’s Payment Non-Contributory – zasiłek dla opiekuna prawnego sieroty (bezskładkowy),
- Domiciliary Care Allowance – dodatek z tytułu opieki domowej nad chorym dzieckiem.
Szczegółowe informacje o wymienionych świadczeniach rodzinnych oraz dane kontaktowe do instytucji, które decydują o ich przyznaniu, można znaleźć w naszym niezbędniku.
Możliwość ubiegania się przez Polaków o irlandzkie świadczenia rodzinne po powrocie do Polski zależy od przepisów regulujących, który kraj ma obowiązek wypłaty świadczeń w sytuacji, gdy prawo do nich nabywa się w więcej niż jednym kraju (ze względu na miejsce pracy, pobytu lub pobieranych świadczeń emerytalnych). Priorytetem są następujące reguły:
- prawa wynikające z wykonywania pracy lub samozatrudnienia,
- prawa wynikające z faktu wypłaty świadczeń emerytalnych,
- prawa wynikające z faktu pobytu (rezydencji).
Gdy jedno z rodziców pracuje w Irlandii i ma prawo do świadczeń rodzinnych z tego kraju, a jednocześnie drugi rodzic jest uprawniony do świadczeń w Polsce (ale tu nie pracuje), świadczenia wypłacane w Polsce zostają zawieszone do wysokości wypłacanej przez kraj osoby pracującej. W praktyce oznacza to, że w tym przypadku będą wypłacane tylko świadczenia irlandzkie.
Z kolei jeśli uprawnienia do świadczeń rodzinnych występują tylko w Irlandii, a rodzic pracujący w tym kraju nie złoży w tej sprawie wniosku, o świadczenia irlandzkie może wystąpić także drugi rodzic lub opiekun prawny dzieci (np. partner, były małżonek, krewny).
Jeśli jedno z rodziców pracuje w Irlandii, a drugie pracuje i przebywa z dziećmi w Polsce, wtedy świadczenia rodzinne będą wypłacane przez kraj, w którym przebywają dzieci, z tym że świadczenia polskie będą wypłacane w całości, a świadczenie irlandzkie zostanie zawieszone do wysokości świadczenia przysługującego w Polsce. W praktyce oznacza to, że z Irlandii dzieci będą otrzymywać różnicę pomiędzy świadczeniem irlandzkim a polskim.
Warto wiedzieć
Pamiętajmy, że niezależnie od decyzji o powrocie do Polski mamy obowiązek zgłaszać do Department of Employment Affairs and Social Protection (www.welfare.ie) każdą zmianę w naszej sytuacji rodzinnej lub zawodowej, np. utratę pracy, utratę prawa do zasiłku Jobseeker’s Benefit, aby nie narazić się na obowiązek zwrotu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych.
Aktualizacja: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.
Więcej informacji