Opodatkowanie dochodów osób samotnie wychowujących dzieci
Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2021-01-01
Jeżeli wychowujesz dziecko samotnie i jesteś:
- opiekunem prawnym dziecka lub
- jednym z rodziców (biologicznym lub przysposabiającym)
- oraz jesteś panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub pozostajesz w związku małżeńskim, jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, masz możliwość rozliczenia się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących.
Preferencyjny sposób rozliczenia możliwy jest po spełnieniu niżej wymienionych warunków.
Jeżeli:
1. w roku podatkowym samotnie wychowujesz dzieci, które:
- są małoletnie,
- otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną – bez względu na ich wiek,
- uczą się – do ukończenia 25. roku życia, jeżeli dzieci te w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT (np. umowa o pracę, umowa zlecenie) lub art. 30b (np. sprzedaż akcji) lub uzyskały przychody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 (przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8, z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, z tytułu odbywania stażu uczniowskiego- otrzymane do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł) w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3089 zł z wyjątkiem renty rodzinnej;
2. jesteś:
- polskim rezydentem podatkowym lub
- nierezydentem mającym miejsce zamieszkania w państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej i osiągnąłeś podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego w danym roku podatkowym oraz udokumentowałeś certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych;
3. w roku podatkowym nie byłeś (ani Twoje dziecko/dzieci) opodatkowany:
- jednolitą 19% stawką podatku – tzw. podatkiem liniowym,
- zryczałtowanym podatkiem dochodowym za wyjątkiem dochodów z prywatnego najmu,
- zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych,
- podatkiem tonażowym,
- zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji, zgodnie z przepisami ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych;
- w zeznaniu podatkowym złożyłeś wniosek o preferencyjne rozliczenie dochodów w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej.
Warto wiedzieć
Rozliczając się preferencyjnie jako osoba samotnie wychowująca dziecko, Twój podatek oblicza się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy Twoich dochodów. Do dochodów nie wliczasz kwot opodatkowanych w sposób zryczałtowany (np. od wygranych w grach liczbowych, dywidend, odsetek od lokat bankowych itp.).
Za całkowite przychody nierezydenta uważa się przychody osiągnięte ze wszystkich źródeł przychodów (także przychody zwolnione z opodatkowania), bez względu na miejsce ich położenia.
Informacje na temat podstawy prawnej znajdują się na stronie MF.
Aktualizacja: Ministerstwo Finansów
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.
Formularze
Więcej informacji