Powrót

Mieszkanie

Planując wyjazd z kraju, gdzie do tej pory mieszkaliśmy, należy uporać się z kwestiami mieszkaniowymi. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić w umowie, na podstawie której wynajmowaliśmy mieszkanie, na jakich warunkach można ją wypowiedzieć. Jeżeli właściciel pobrał od nas depozyt, a w czasie korzystania z mieszkania nie nastąpiła poważna awaria ani nic nie zostało w nim zniszczone, możemy liczyć na odzyskanie wpłaconych pieniędzy w całości.

W związku z opuszczeniem dotychczasowego miejsca zamieszkania, konieczne jest także uregulowanie wszystkich rachunków. Musimy też zadbać o rozwiązanie umów z firmami, będącymi dostawcami różnych mediów (woda, ogrzewanie, gaz, prąd). Najlepiej skontaktować się z dostawcą mediów i ustalić w jaki sposób zgłosić san liczników w dniu przeprowadzki (często można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej danego dostawcy) jest to konieczne, aby zakończyć umowę i do otrzymania rachunku końcowego, który zostanie wysłany na podany przez nas adres kontaktowy lub na stronę banku internetowego.  

Przed samym wyjazdem należy pamiętać, aby wymeldować się w Państwowym Rejestrze (þjóðskrá)

  • za pośrednictwem strony internetowej wypełniając druk A-250 język islandzki, bądź A-251 język angielski. Należy do tego użyć klucza elektronicznego (Íslykill) - można go zamówić tutaj, bądź skorzystać z podpisu elektronicznego - można go zamówić tutaj
  • stawiając się do placówki Państwowego Rejestru (þjóðskrá) znajdującego się przy ulicy Borgartúni 21 105 Reykjavík.

Formalności przed powrotem z Irlandii

 


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.