Powrót

Formularz E 104

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2019-04-04

Formularz E 104

Dokumentem służącym potwierdzeniu naszych okresów ubezpieczenia (pracy) w Irlandii w celu starania się po powrocie do Polski o przyznanie świadczeń pieniężnych, których przyznanie jest uzależnione od odpowiedniego okresu ubezpieczenia, jest formularz E 104.

Poświadczenie to może okazać się wymagane w razie starania się na terenie Polski o przyznanie lub kontynuację np. pieniężnych świadczeń chorobowych, pieniężnych świadczeń z zakresu macierzyństwa.

Wnioski o wydanie formularza E104 lub U1 należy złożyć do Irlandzkiego Department of Employment Affairs and Social Protection. Najlepiej, aby z takim wnioskiem wystąpiła instytucja właściwa z Polski, takie wnioski są zawsze rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Osoby, które wyjeżdżają do Polski mogą złożyć wniosek o wydanie E104 lub U1 przed wyjazdem. Do wniosku należy dołączyć kopie P45 oraz kopie P60 i dołączyć swój adres w Polsce.

Wniosek można uzyskać online a następnie wypełniony dokument należy przesłać do:

International Records Section
Department of Employment Affairs and Social Protection

McCarter's Road
Ardaravan
Buncrana
Donegal
Ireland

Tel:(01) 471 5898
Locall:1890 690 690

Warto wiedzieć

W związku z modernizacja systemu PAYE, z dniem 1 stycznia 2019 dokumenty P45 and P60 zostały zlikwidowane i zastąpione systemem online. P60 za rok 2018 był ostatnim dokumentem P60 wydawanym przez pracodawców. Od 2019 roku odpowiednik P60 (end of year statement) będzie dostępny poprzez Revenue’s myAccount service.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.