Rozważam rozpoczęcie pobierania wypłat prywatnej emerytury 403 b ze Stanów Zjednoczonych. Mieszkam w Polsce. Czy w związku z tym mam obowiązek odprowadzania składki zdrowotnej z tego tytułu?
Mieszkam w Polsce. Rozważam rozpoczęcie pobierania wypłat prywatnej emerytury 403 b ze Stanów Zjednoczonych. Nie jest to świadczenie Social Security, tylko prywatny plan pracowniczy. Czy w związku z tym mam obowiązek odprowadzania składki zdrowotnej z tego tytułu?
Ostatnia aktualizacja: 16.12.2025 r. (Ministerstwo Zdrowia)
Obowiązek odprowadzania przez banki składki na ubezpieczenie zdrowotne z emerytur/rent zagranicznych dotyczy tylko świadczeń wypłacanych z powszechnych/obowiązkowych systemów emerytalnych.
Bank nie powinien potrącać składek z dobrowolnych/ prywatnych emerytur zagranicznych.
Kategorie:
Pytania i odpowiedzi