• Wróć z POWERem!
  Małopolska pomaga młodym ludziom decydującym się na powrót z zagranicy w znalezieniu pracy, dofinansowania do szkoleń, czy też w zdobyciu nowych umiejętności. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje w całym regionie projekt „Wróć z POWERem!”. Każdy uczestnik otrzymuje pomoc doradcy zawodowego oraz konsultanta, który wspiera go w różnych sprawach: od załatwiania spraw w urzędach po tłumaczenie dokumentów i pomoc prawną.

 • Pięciu wspaniałych, którzy zrewolucjonizowali świat podróży
  Podróżowanie nigdy nie było takie proste, jak teraz. Pomijając czas pandemii, można śmiało powiedzieć, że świat stoi przed nami otworem. Wystarczą chęci, trochę oszczędności i wolny czas, by zwiedzać, nawet najdalsze zakątki naszej planety. Ułatwienia nierozerwalnie łączą się z wynalazkami i pomysłami pewnych osób. Oto piątka wspaniałych, dzięki którym podróżowanie stało się prostsze i przyjemniejsze.

 • Czym jest koordynacja i kiedy mamy z nią do czynienia w przypadku świadczeń rodzinnych?
  Koordynacja jest mechanizmem, który określa zasady wypłaty świadczeń dla rodzin i zapobiega jednoczesnemu pobieraniu pełnej kwoty świadczeń o charakterze rodzinnym na te same dzieci w dwóch państwach w tym samym okresie.

 • Masz problem z urzędem w Unii Europejskiej – SOLVIT pomoże!
  SOLVIT jest bezpłatnym i nieformalnym systemem, który pośredniczy w rozwiązywaniu konkretnych problemów - sporów z administracją publiczną innego państwa członkowskiego UE (oraz Norwegii, Lichtensteinu i Islandii), powstałych w związku z niewłaściwym stosowaniem przepisów prawa UE. SOLVIT pomaga zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom.

 • Savoir-vivre – tryb samolotowy
  Komu z nas uciążliwy współpasażer nie uprzykrzył podróży? Czy to zbyt głośnym zachowaniem, czy też nadmiernym rozpychaniem się. A przecież zasady właściwego zachowywania się w towarzystwie (savoir-vivre) obowiązują także w podróży. Szczególnie samolotem. Na które zasady warto zwrócić szczególną uwagę?

 • Bony szkoleniowe dla powracających z zagranicy do Małopolski
  Projekt „Nowy Start w Małopolsce” jest skierowany do osób po 30. roku życia, które wracają z zagranicy do Małopolski. Dostępna jest nowa forma wsparcia: bony szkoleniowe.

 • Opuszczenie Irlandii a wypłata przyznanych tam świadczeń
  Większość irlandzkich świadczeń społecznych można nadal otrzymywać nawet po przeprowadzce do innego kraju.

 • „Wróć z POWERem!” - inicjatywa dla osób przed 30-tką, które wróciły lub zamierzają wrócić z zagranicy
  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie zaprasza do udziału w projekcie, którego celem jest pomoc w zdobyciu zatrudnienia, wykorzystaniu kompetencji i kwalifikacji nabytych za granicą oraz poprawa sytuacji reemigrantów na rynku pracy.

 • Tymczasowy profil zaufany
  Profil zaufany jest usługą ułatwiającą załatwianie wszelkich spraw urzędowych. Dzięki niej, bez wychodzenia z domu możemy złożyć wniosek lub zarejestrować się w urzędzie pracy. Dla tych, którzy nie mają możliwości założenia profilu zaufanego przygotowano wersję tymczasową. Co odróżnia ją od standardowej usługi? Jak założyć tymczasowy profil zaufany?

 • Trwa nabór do projektu dla powracających– zgłoś swój udział
  Rekrutacja do projektu „Pomorskie. Tu wracam, tu pracuję” prowadzona jest bez przerwy dzięki rozwiązaniom zwiększającym bezpieczeństwo osób zainteresowanych, uczestników i pracowników realizujących projekt.

 • Wydobycie aktu zgonu za granicą za pośrednictwem konsulatu RP
  Są sytuację, w których akt zgonu lub inny akt stanu cywilnego musimy uzyskać za granicą. Jak to zrobić? I co w sytuacji, gdy nie mieliśmy od dawna kontaktu z osobą zmarłą i nie znamy nikogo z jej środowiska za granicą?

 • Emigracja okiem psychologa [WYWIAD]
  O problemach, z jakimi borykają się emigranci. O pielęgnowaniu kultury polskiej za granicą oraz zaletach i wadach związanych z emigracją. O tych i wielu innych kwestiach, które dotyczą osób przebywających na obczyźnie i wracających do Polski, rozmawialiśmy z psychologiem, Danielem Rydelem.