• Wypowiadanie umów najmu przez wynajmującego (właściciela nieruchomości) – Wielka Brytania
  Właściciel wynajmowanego lokalu, podobnie jak lokator, ma prawo wypowiedzieć umowę najmu. Jest jednocześnie zobowiązany powiadomić o tym lokatora w wypowiedzeniu zawierającym dokładne wytyczne dotyczące terminów wraz z pouczeniem. Rodzaj wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy najmu i jej warunków.

 • Przyjęcie lub odrzucenie spadku
  Mieszkasz za granicą i otrzymałeś spadek? Nie wiesz jak go przyjąć lub nie chcesz tego robić? Z tego artykułu dowiesz się jak sobie z tym poradzić.

 • Nie tłumacz (się)
  Małopolski projekt „Wróć z POWERem!” oferuje wszystkim młodym powracającym z zagranicy tłumaczenie dokumentów.

 • Jobseeker`s Benefit for Self-Employed - JBSE
  Zasiłek dla osób bezrobotnych (wcześniej samozatrudnionych) – Jobseeker`s Benefit for Self-Employed (JBSE) to cotygodniowe świadczenie z irlandzkiego Department of Employment Affairs and Social Protection (DEASP).

 • Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy – krok po kroku
  Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy różni się od rejestracji auta kupionego w Polsce. Jest bardziej skomplikowana. Warto się do niej przygotować i zachować odpowiednią kolejność w załatwianiu formalności. Podpowiadamy, od czego zacząć i co przygotować, by sprawnie zarejestrować w Polsce samochód sprowadzony z zagranicy.

 • Wróć z POWERem!
  Małopolska pomaga młodym ludziom decydującym się na powrót z zagranicy w znalezieniu pracy, dofinansowania do szkoleń, czy też w zdobyciu nowych umiejętności. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje w całym regionie projekt „Wróć z POWERem!”. Każdy uczestnik otrzymuje pomoc doradcy zawodowego oraz konsultanta, który wspiera go w różnych sprawach: od załatwiania spraw w urzędach po tłumaczenie dokumentów i pomoc prawną.

 • Pięciu wspaniałych, którzy zrewolucjonizowali świat podróży
  Podróżowanie nigdy nie było takie proste, jak teraz. Pomijając czas pandemii, można śmiało powiedzieć, że świat stoi przed nami otworem. Wystarczą chęci, trochę oszczędności i wolny czas, by zwiedzać, nawet najdalsze zakątki naszej planety. Ułatwienia nierozerwalnie łączą się z wynalazkami i pomysłami pewnych osób. Oto piątka wspaniałych, dzięki którym podróżowanie stało się prostsze i przyjemniejsze.

 • Czym jest koordynacja i kiedy mamy z nią do czynienia w przypadku świadczeń rodzinnych?
  Koordynacja jest mechanizmem, który określa zasady wypłaty świadczeń dla rodzin i zapobiega jednoczesnemu pobieraniu pełnej kwoty świadczeń o charakterze rodzinnym na te same dzieci w dwóch państwach w tym samym okresie.

 • Masz problem z urzędem w Unii Europejskiej – SOLVIT pomoże!
  SOLVIT jest bezpłatnym i nieformalnym systemem, który pośredniczy w rozwiązywaniu konkretnych problemów - sporów z administracją publiczną innego państwa członkowskiego UE (oraz Norwegii, Lichtensteinu i Islandii), powstałych w związku z niewłaściwym stosowaniem przepisów prawa UE. SOLVIT pomaga zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom.

 • Savoir-vivre – tryb samolotowy
  Komu z nas uciążliwy współpasażer nie uprzykrzył podróży? Czy to zbyt głośnym zachowaniem, czy też nadmiernym rozpychaniem się. A przecież zasady właściwego zachowywania się w towarzystwie (savoir-vivre) obowiązują także w podróży. Szczególnie samolotem. Na które zasady warto zwrócić szczególną uwagę?

 • Bony szkoleniowe dla powracających z zagranicy do Małopolski
  Projekt „Nowy Start w Małopolsce” jest skierowany do osób po 30. roku życia, które wracają z zagranicy do Małopolski. Dostępna jest nowa forma wsparcia: bony szkoleniowe.

 • Opuszczenie Irlandii a wypłata przyznanych tam świadczeń
  Większość irlandzkich świadczeń społecznych można nadal otrzymywać nawet po przeprowadzce do innego kraju.