Назад

Który kraj wypłaci świadczenie 500+, w sytuacji, gdy matka dziecka mieszka w Polsce z dzieckiem i pobiera zasiłek macierzyński z Irlandii?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 r. (Urząd Wojewódzki Wydział Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego)

Który kraj wypłaci świadczenie 500+, w sytuacji, gdy matka dziecka mieszka w Polsce z dzieckiem i pobiera zasiłek macierzyński z Irlandii? Ojciec dziecka mieszka w Polsce i nie pracuje.

Jeżeli matka pobierająca zasiłek macierzyński z Irlandii jest tam ubezpieczona społecznie, to podlega tamtemu ustawodawstwu. Jeżeli w Polsce matka jak i ojciec dziecka nie są ubezpieczeni społecznie, to Irlandia będzie krajem w pierwszej kolejności do wypłaty świadczeń, a Polska wypłaci dodatek dyferencyjny (różnica pomiędzy świadczeniami irlandzkimi, a polskimi).


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.