Назад

Czy można dorobić za granicą będąc na świadczeniu przedemerytalnym?

Moja mama jest obecnie na świadczeniu przedemerytalnym chciałam bym się dowiedzieć czy mogłaby dorobić sobie za granicą i jaką kwotę?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 r.

Zasady zawieszania i zmniejszania wysokości świadczeń przedemerytalnych, określa art. 5 i 6 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. 2017 poz. 2148). Przepisy te stanowią, iż świadczenia przedemerytalne ulegają zmniejszeniu lub zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu uzyskiwanego z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, a także z tytułu działalności wykonywanej za granicą.

Dla uprawnionych do świadczeń przedemerytalnych przepisy wprowadziły dwa limity zarobkowe. A mianowicie: dopuszczalną i graniczną kwotę przychodu, przekroczenie których powoduje zawieszenie prawa do świadczenia lub jego zmniejszenie.

Informacje dotyczące aktualnie obowiązujących granic kwot przychodu powodującego zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń przedemerytalnych dostępne są we wszystkich placówkach ZUS.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.