Назад

Chciałabym się dowiedzieć czy okres pracy bez umowy o pracę w USA zostanie wliczony do stażu pracy?

Pracuje w USA od 6 lat. Nie jestem zatrudniony legalnie ale cały czas płacę podatki (jest to udokumentowane). Obecnie planuję powrót do Polski i chciałbym się dowiedzieć czy okres pracy w USA zostanie wliczony do stażu pracy?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 r.

Z treści pytania wynika, że pracuje Pani w USA nielegalnie, tj. prawdopodobnie nie został Pani zgłoszona do ubezpieczenia społecznego co oznacza, że nie są odprowadzane z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne.

W takiej sytuacji okres pracy w USA nie zostanie potwierdzony przez amerykańską instytucję ubezpieczeniową i w konsekwencji nie będzie on uwzględniany przy ustalaniu polskiej emerytury. Z tytułu tego okresu zatrudnienia nie będą również przysługiwały amerykańskie świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

Zaznaczyć przy tym należy, że opłacanie podatku dochodowego nie jest równoznaczne z opłacaniem składki na ubezpieczenie społeczne.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.