Назад

Odkrywanie Polski

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-07-21

Ze względu na swoje położenie geograficzne i bogate dziedzictwo kulturowe Polska ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. Niektóre z nich to miejsca bardzo znane, także za granicą. Są jednak w Polsce takie atrakcje, których trzeba trochę poszukać, odkryć. Na pewno warto.

Wśród miejsc, które „trzeba zobaczyć w Polsce” wymienia się najczęściej Kraków, Wieliczkę, Zakopane, Gdańsk, Sopot, Warszawę, Poznań, Wrocław. Są to najbardziej znane i oblegane przez turystów polskie miejscowości. Przez to bywa w nich ciasno, głośno i drogo. Wystarczy jednak trochę poszukać, zboczyć z utartego szlaku, by trafić na inne atrakcje turystyczne. Nie tak popularne, mniej zaludnione, ale jakże urokliwe i zachwycające.

 

Na łonie natury

 

Osoby, które preferują wypoczynek w ciszy, na łonie natury, wśród pięknych krajobrazów docenią na pewno rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami. To oddalone o niecałe 30 km od Zakopanego miejsce, zachwyca pięknym widokiem na Tatry i otaczającym krajobrazem. Białka to jedna z najczystszych i najzimniejszych rzek w Polsce, która podczas upałów daje ochłodę. Jej kamieniska tworzą niepowtarzalne plaże. Rezerwat to także istny wspinaczkowy raj. Jest tu około 30 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Na terenie rezerwatu kręcono niektóre sceny serialu Janosik.

 

Jeżeli o rezerwatach mowa, warto również odwiedzić rezerwat przyrody Nad Tanwią. Położony na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej (woj. lubelskie) zachwyca progami skalnymi, tworzącymi malownicze wodospady. Są one niskie, za to bardzo głośne. Zwiedzanie najbardziej atrakcyjnego odcinka ułatwia wygodna trzykilometrowa ścieżka dydaktyczna.

 

W góry

 

Miłośnicy górskich wycieczek zachwycą się, jeszcze mało znanym miejscem, jakim jest Beskid Wyspowy. Położony w środkowej części polskich Karpat, wyróżnia się nietypowym rozkładem szczytów. Góry tworzą tu wyspy, stąd nazwa pasma. Widać to najlepiej patrząc na nie z dystansu w mgliste poranki. Szczyty sprawiają wówczas wrażenie wysp porozrzucanych na morzu. Jedną z głównych atrakcji Beskidu Wyspowego jest drewniana wieża widokowa, znajdująca się na najwyższym szczycie pasma, Mogielicy (1170 m). Rozciąga się z niej piękny, zapierający dech w piersiach, widok na okolicę.

 

Inne oblicze Bałtyku

 

Polskie morze, zwłaszcza w sezonie letnim, kojarzy się z tłumem wczasowiczów. Są jednak miejsca w regionie nadmorskim, które umożliwiają spokojny wypoczynek. I to w dodatku z nutą wiedzy historycznej i pięknymi widokami. Mowa o zwiedzaniu polskich latarni morskich. Świetnym przykładem jest Latarnia Morska Stilo, położona w miejscowości Osetnik (dawniej Stilo), niedaleko Sasina. Jej wysokość to ponad 33 metry. U szczytu latarni znajdują się dwie galerie widokowe, z których rozciąga się piękny widok na morze i okolicę. Stilo to jedna z kilkunastu latarni morskich, położonych nad polskim morzem. Ich zwiedzanie może być ciekawą alternatywą dla kąpieli słonecznych i wodnych w czasie letnich wakacji.

 

Jeziora w różnych barwach

 

W sezonie letnim turyści chętnie jeżdżą nad jeziora. Pod względem ilości wczasowiczów Mazury nie mają sobie równych. Są jednak także i inne miejsca z jeziorami, które warto odwiedzić. Położone w województwie dolnośląskim, w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice Kolorowe Jeziorka to ewenement na skalę światową. I choć nie można się w nich kąpać, cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne, leżące na zboczu Wielkiej Kopy, oferują niezapomniane wrażenia turystyczne. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk dawnych niemieckich kopalni.

 

Miasta, miasteczka

 

Polska to także piękne miasta. A oprócz tych najbardziej znanych i uczęszczanych miejscowości znaleźć można również mniej popularne, ale bardzo urokliwe miasteczka. Wystarczy wspomnieć o Tarnowie (z pięknym rynkiem starego miasta z renesansowym ratuszem, woj. małopolskie), Tykocinie (z barokową synagogą, kościołem św. Trójcy czy odbudowanym w ostatnich latach tykocińskim zamkiem, woj. podlaskie), Supraślu (z monasterem Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa i pałacem Buchholtzów, woj. podlaskie), Gniewie (z krzyżackim zamkiem, woj. pomorskie) czy Łagowie (ze średniowiecznym zamkiem  joannitów, woj. lubuskie). Oprócz zabytków, wszystkie te miejscowości, słyną z niepowtarzalnej, sielskiej atmosfery. Takich miast, miasteczek czy wsi jest w Polsce bardzo dużo. Każde województwo ma swoje „ukryte skarby”, których warto poszukać i zwiedzać w wolnym czasie.

 

 

Poszukiwanie i zwiedzanie mniej znanych, ale bardzo atrakcyjnych miejsc, może być świetnym sposobem na urlop. Nawet w sytuacji, gdy nie mamy zbyt wielu wolnych dni. Wystarczy dobrze poszukać w Internecie lub przewodniku po okolicy i wyruszyć na spontaniczną wyprawę. Bardzo często okazuje się, że szukając atrakcji turystycznych gdzieś daleko, nie zdajemy sobie sprawy z tego co kryje najbliższa okolica. Niech wymienione w artykule miejsca staną się inspiracją do własnych poszukiwań i zachęta do turystycznych wypraw w nieznane.

 


Wojciech Napora, Powroty.gov.pl