Назад

Jaki okres wypowiedzenia przysługuje w Niemczech po wypowiedzemiu umowy przez pracodawcę?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 r. (Polska Rada Społeczna)

Mąż pracuje od 2010 roku w Niemczech na umowie o pracę, ostatnia umowa od 01.2013 na czas nieokreślony i dostał informację od pracodawcy, że pracuje tylko do końca roku , nasze pytanie to jaki okres wypowiedzenia przysługuje mężowi?

Okres wypowiedzenia powinien być jasno i wyraźnie określony w umowie o pracę, którą podpisał Pani maż.
Ogólnie okres wypowiedzenia reguluje § 622 BGB -Bürgerliches Gesetzbuch (Kodeks Prawa Cywilnego ), który mówi wyraźnie jeżeli stosunek pracy trwał dłużej niż 2 lata - 1 miesiąc wypowiedzenia do końca miesiąca kalendarzowego, w przypadku stosunku pracy 5-letniego 2 miesiące wypowiedzenia, 8-letniego 3-miesiace, 10-letniego 4 miesiące, 12-letniego 5 miesięcy i aż do 7 miesięcznego wypowiedzenia przy 20-letnim stosunku pracy.

 


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.