Formalności przed - Wielka Brytania Formalności przed - Wielka Brytania

Назад

Zabrano mi brytyjski zasiłek dla osób poszukujących pracy (JSA). Jestem w ciąży i chciałabym uzyskać Maternity Allowance.

Czy mimo, że straciłam JSA nadal mogę starać się i uzyskać Maternity Allowance? Mam przepracowane wymagane kwalifikacyjne tygodnie i zaświadczenie od położnej.

W przypadku jeśli pobiera Pani zasiłek Jobseeker Allowance i zostanie Pani przyznany zasiłek Maternity Allowance, wtedy wypłata JSA zostanie wstrzymana przez Jobcenter Plus.
Jeśli spodziewa się Pani dziecka i nie kwalifikuje się Pani do Statutory Maternity Pay (SMP) od pracodawcy, może się Pani ubiegać o Maternity Allowance (MA) poprzez Jobcentre Plus.

O Maternity Allowance może się Pani ubiegać, jeśli:

  • jest Pani zatrudniona, ale nie kwalifikuje się Pani do Statutory Maternity Pay,
  • jest  Pani samozatrudniona (self-employed) i opłaca Pani składki ubezpieczeniowe 2 klasy (Class 2 National Insurance Contributions NIC) lub posiada Pani certyfikat, który zwalnia Panią z opłacania ubezpieczenia ze względu na małe zarobki (Small Earnings Exception Certificate),
  • jest Pani od niedawna zatrudniona lub samozatrudniona,
  • była Pani zatrudniona i/lub pracująca na własny rachunek, przez co najmniej 26 tygodni (w okresie 66 tygodni poprzedzających datę porodu),
  • zarabiała Pani co najmniej 30 funtów tygodniowo przez okres 13 tygodni w ciągu 66 tygodni przed datą porodu.

Jeśli jest Pani w 26 tygodniu ciąży, wtedy może się Pani starać o przyznanie Maternity Allowance. Aby uzyskać formularz wniosku (formularz MA1) może Pani zadzwonić do Jobcentre Plus lub pobrać go ze strony http://www.direct.gov.uk.

Formularz ten powinien udostępnić także każdy pracodawca.

Do formularza należy dołączyć potwierdzenie od lekarza z datą porodu. Jest to zaświadczenie MATB1 wydawane przez położną lub lekarza nie wcześniej jak 20 tygodni przed datą rozwiązania.

Należy również dołączyć odcinki wypłat (payslipy) oraz w wypadku samozatrudnienia, zaświadczenie potwierdzające opłacenie Class II National Insurance Contributions lub Small Earnings Exception Certificate.

Wiele cennych informacji znajdzie Pani na stronie: https://www.gov.uk/.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.