Назад

Program „Rodzina na swoim”

Archiwum rozmów

Program „Rodzina na swoim”

Eksperci: Hanna Egert, Bolesław Meluch – Bank Gospodarstwa Krajowego, Małgorzata Sobieraj – Ministerstwo Infrastruktury

Termin spotkania: 17 grudnia 2009 roku

Wybierz interesujący Cię fragment rozmowy:

Zasady korzystania z programu „Rodzina na swoim”
Osoby uprawnione; zamieszkanie poza granicami Polski a udział w programie RnS; rodzaje mieszkań objętych programem RnS; długość kredytu; waluta kredytu; spłata kredytu przed czasem; zbycie mieszkania

Ubieganie się w banku o kredyt w programie „Rodzina na swoim”
Banki obsługujące program RnS; zdolność kredytowa; kredyt na nieruchomość zadłużoną

Zmiany w programie „Rodzina na swoim”
Kształt programu RnS w roku 2010; termin ewentualnych zmian w programie RnS

ZASADY KORZYSTANIA Z PROGRAMU „RODZINA NA SWOIM”

Pawel: Witam serdecznie! Kto ma szansę na załapanie się do tego programu? Chodzi mi o kategorie osób bo rozumiem że nie wszyscy. Czy ja jako singiel, pracujący, bez żadnych innych zobowiązań finansowych ani rodzinnych, a z jakimiś tam oszczędnościami mam w ogóle po co się starać?

Małgorzata Sobieraj: Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, beneficjentami programu mogą być: małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dziecko/dzieci.

Partner: Jaki wpływ na możliwość otrzymania pomocy ma moja sytuacja zawodowa, rodzinna i mieszkaniowa? Czy jest tak że jakieś grupy osób w ogóle nie mają po co się starać bo w prawie jest napisane że nie mogą dostać pomocy?

Małgorzata Sobieraj: Nie mogą skorzystać osoby samotne bezdzietne. Beneficjentami są małżeństwa niezależnie od posiadania dzieci, osoby samotnie wychowujące dziecko/dzieci. Wnioskujący o kredyt nie może mieć tytułu prawnego do nieruchomości mieszkalnej w dniu podpisania umowy kredytu preferencyjnego.

Budowlaniec: Czy można dostać pomoc na kupno mieszkania w Polsce pracując i mieszkając w Norwegii? Tak się składa, że teraz mieszkam i mam pracę w Norwegii. Czy bank da mi kredyt na takie zarobki? No i czy w ogóle mogę się starać jeśli nie mieszkam w Polsce.

Małgorzata Sobieraj: Kryterium dotyczące warunków nazwijmy to terytorialnych odnosi się wyłącznie do położenia nabywanej nieruchomości – musi być zlokalizowana na terytorium RP. Ustawa nie określa obowiązku zatrudnienia i zamieszkania w Polsce. Składając w banku oświadczenie o nieposiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości mieszkalnej trzeba jednak pamiętać, że chodzi w przypadku tego warunku o wszelkie nieruchomości, także poza granicami RP.

Karaoka: Chciałbym wystąpić o kredyt i kupić mieszkanie ale nie jestem pewien czy wasz kredyt obejmuje też mieszkania na rynku wtórnym czy tylko pierwotnym?

Małgorzata Sobieraj: Obejmuje mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym, spełniające warunki określone w ustawie, czyli powierzchnia mieszkania i cena za metr kwadratowy.

Lidia Migalska: Na jak długi maksymalnie czas udzielne są kredyty w ramach programu? Czy bardziej opłaci się wziąć kredyt na dłużej czy na krócej?

Hanna Egert: Dopłata w ramach programu obejmuje okres ośmioletni (dokładnie: 96 miesięcy spłaty kredytu). O tym, czy na dłużej czy na krócej – przesądza zdolność kredytowa i procedury konkretnego banku.

Danato: Czy przy rozdzielności majątkowej z małżonką mogę wystąpić o mieszkanie, skoro ona ma już jedno?

Hanna Egert: Rozdzielność majątkowa nie oznacza ustania małżeństwa. Posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości mieszkalnej przez jednego z małżonków wyklucza możliwość skorzystania z programu RnS.

Danato: Mam pytanie o kredyty w euro i złotówkach. Czy program dofinansowuje kredyt niezależnie od waluty? I czy jest opłacalne branie kredytu w euro, skoro Polska ma przejść w jakimś tam czasie na euro?

Hanna Egert: Program RnS obejmuje wyłącznie kredyty udzielane w złotych.

Boleslaw P: Czy jest jakiś okres, przed którym nie mogę spłacać kredytu przed czasem?

Bolesław Meluch: W ramach programu nie wprowadzono takiego ograniczenia.

Danato: Mam pytanie. Myślę o zakupie mieszkania w ramach programu. Mieszkanie jest po okazyjnej cenie i mieści się w ramach programu, ale jest w nim ktoś zameldowany. Czy dostanę kredyt na mieszkanie w którym ktoś pozostaje zameldowany?

Hanna Egert: Fakt zameldowania innej osoby w danym mieszkaniu nie ma znaczenia z punktu widzenia udzielenia kredytu w ramach programu RnS.

mich: po jakim czasie można sprzedać mieszkanie kupione w programie RnS. Ciągle nie wiemy czy będziemy mieszkać w kraju. Pamiętam, że kiedyś po kupnie mieszkania wystarczyło być w nim rok zameldowanym, czy ten przepis ciągle obowiązuje?

Hanna Egert: Ustawa nie przewiduje ograniczeń w tym zakresie.

Karaoka: Czy program daje szansę zakupu mieszkania na spółkę? Zamiast wynajmować chcemy kupić mieszkanie wraz z przyjaciółmi i będziemy mieli w nim udziały pół na pół. Czy możemy wystąpić o taki łączony kredyt czy też o 2 osobne kredyty na zakup połowy mieszkania?

Hanna Egert: Niestety nie, ustawa adresuje program do małżeństw i osób samotnie wychowujących dziecko lub dzieci.

UBIEGANIE SIĘ W BANKU O KREDYT W PROGRAMIE „RODZINA NA SWOIM”

Hanna Egert: Drodzy Internauci, we wszystkich przypadkach szczegółowych odnoszących się do posiadania lub nie zdolności kredytowej, spełniania przez nieruchomość warunków ustawy, prosimy koniecznie rozmawiać z bankami, wybór jest duży, lista długa. Na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego znajdą Państwo ich listę. To bank udzielający kredytu ponosi całkowitą odpowiedzialność za prawidłowe rozpatrzenie wniosku kredytowego i spełnienie warunków ustawy.

Aleksandra D: Obecnie studiuję w Londynie, w ciągu dwóch lat planuję powrócić do kraju. Moje zarobki nie są wysokie, utrzymuję się z grantów i pracy part-time. Dodam też, że jestem mamą dwojga dzieci. Czy mam jakąkolwiek szansę na kredyt „Rodzina na swoim” i czy z taką formą zarobków jak w/w?

Bolesław Meluch: Przede wszystkim, bank udzielający kredyty hipoteczne określa warunki dochodowe, czyli np. rodzaj wynagrodzenia, jego wysokość pozwalającą na spłatę rat kredytowych. Innymi słowy określa zdolność kredytową. Bez względu na to, czy aplikuje się o kredyt z dopłatą w ramach programu RnS czy też nie, warunki oceny zdolności kredytowej są jednakowe. Sugerujemy więc najpierw skomunikować się z bankiem udzielającym kredyty hipoteczne (także kredyty RnS), aby uzyskać potwierdzenie możliwości skorzystania z kredytu hipotecznego jako takiego. Listę banków udzielających kredytów RnS można znaleźć na stronie www.bgk.com.pl.

Mamoń: Ile muszę pracować przed powrotem do kraju i na jakich warunkach (umowa, umowa zlecenie) a ile po powrocie żeby dostać kredyt?

Bolesław Meluch: Do oceny zdolności kredytowej potrzebne jest udokumentowanie stałych dochodów w wysokości pozwalającej na spłatę rat.

Zuzia Z: Witam wszystkich. Mam pytanie o to jakie dokumenty i jak wiele musiałabym zgromadzić jeszcze przed powrotem, pracując w Anglii, żeby móc się starać o kredyt w ramach Rodziny na swoim?

Hanna Egert: O dokumentach przesądzają procedury wewnętrzne banków udzielających kredyty. Lista banków udzielających kredyty w programie RnS jest dostępna na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego www.bgk.com.pl.

Przyjemniaczek: Witam. Chcemy wziąć kredyt, ale moja żona od jakiegoś czasu przebywa na bezrobociu. Czy jej sytuacja zmniejsza moją zdolność kredytową, czy też jest traktowana jako osoba która teraz nie pracuje, ale w przyszłości jej sytuacja może się tylko poprawić więc nasze dochody mogą już tylko wzrastać?

Hanna Egert: W przypadku braku wystarczających dochodów do obsługi kredytu umowę kredytową mogą także podpisać członkowie najbliższej rodziny „dając” zdolność kredytową. Ważne jest, że właścicielem nieruchomości i beneficjentem będzie jedynie zdefiniowany w ustawie docelowy kredytobiorca (czyli Ty Przyjemniaczku wraz z małżonką).

Azazel: Czy występując o mieszkanie zadłużone w spółdzielni albo innym banku mogę liczyć na kredyt? Na rynku jest teraz sporo ofert ludzi, którzy przestali płacić czynsz albo raty i są to mieszkania po cenach okazyjnych. Czy z państwa wiedzy wynika, że na takie mieszkania można dostać kredyt czy nie?

Hanna Egert: Standardowa procedura udzielania kredytu na cele mieszkaniowe przewiduje możliwość spłaty zadłużenia sprzedającego z tytułu hipoteki (czyli długu wynikającego z poprzednio udzielonego kredytu), natomiast nie jest możliwe spłacenie zadłużenia np. z powodu zaległości czynszowych czy podatkowych.

ZMIANY W PROGRAMIE „RODZINA NA SWOIM”

AgnieszkaD: Są planowane zmiany w programie RnS do ograniczenia dopłat tylko dla mieszkań na rynku wtórnym, w takim razie dla kogo ten program dla rodzin, czy dla deweloperów? Co z rodzinami mieszkającymi poza wielkimi aglomeracjami, gdzie praktycznie nie ma rynku pierwotnego?

Małgorzata Sobieraj: Na razie rozważane są różne warianty zmian, które biorą pod uwagę skutki dla beneficjentów, budżetu państwa i rynku nieruchomości.

Boleslaw P: Słyszałem, że w programie Rodzina na swoim mają być jakieś zmiany. Czy występując o niego w grudniu ewentualnie w styczniu załapie się na starą wersję czy też na zmiany i na czym te zmiany polegają?

Małgorzata Sobieraj: Eksperci rozważają różne warianty zmian do ustawy. Na dzień dzisiejszy nie jest możliwe określenie terminu wejścia w życie ewentualnych zmian. Jednakże z uwagi na długotrwały proces legislacyjny nie należy się spodziewać, żeby zmiany weszły w życie w najbliższym okresie.

Lidia Migalska: Skoro są planowane zmiany i media pisały, że będą, a nie wiadomo jeszcze jakie, to skąd wiadomo, że będą w ogóle? I czy jakieś wstępne plany już są? W którym kierunku pójdą i co będzie ograniczane?

Hanna Egert: W projekcie budżetu państwa na 2010 są przewidziane środki na dopłaty do kredytów RnS, planowanych do udzielenia na dotychczasowych warunkach.