Formalności przed powrotem Formalności przed powrotem

Назад

Ile czasu maksymalnie czeka się na druk U2 Norwegii?

Ile czasu maksymalnie czeka się na druk E 303 z Norwegii? Czy jeśli podałem konkretną datę jako datę powrotu do Polski a dostanę decyzje wcześniej to mogę wyjechać czy muszę czekać do wskazanej daty?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020

Decyzja o przyznanym transferze i sam formularz U2 powinien być  wydany przed datą wskazaną jako termin wyjazdu do Polski.

Warto skontaktować z instytucją, która wydaje formularze w Norwegii i ustalić:

  1. Czy uzyskać można decyzję o transferze.
  2. Do kiedy będzie należało zarejestrować się jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy (taka informacja jest na formularzu i zawsze jest to 7 dni liczone od deklarowanej daty wyjazdu). Jeśli przekroczy Pan ten termin zasiłek będzie wypłacany nie od dnia przyznania w Norwegii, ale od dnia rejestracji w Polsce. Będzie on odpowiednio pomniejszony.
  3. Czy jeśli wyjazd nastąpi wcześniej formularz zostanie przesłany na adres domowy.

Te informacje są bardzo ważne. Niestety nikt w Polsce nie powie jednoznacznie jak z danym przypadkiem postąpi instytucja w innym kraju. Te kwestie regulowane są zarówno prawem jak i zwyczajami poszczególnych państw. W Irlandii można wyjechać wcześniej i formularz podąża za wnioskującym, a np. Hiszpania wymaga odbioru osobistego.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.