Назад

Bezpieczny wyjazd – bezpieczny powrót - sezonowe wyjazdy do pracy

Archiwum rozmów

Bezpieczny wyjazd – bezpieczny powrót - sezonowe wyjazdy do pracy

Eksperci: Katarzyna Kawka – Kopeć, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie

Termin spotkania: 30 czerwca 2009 roku

Wybierz interesujący Cię fragment rozmowy:

Przygotowanie wyjazdu
Jak szukać pracy przed wyjazdem; co to jest bezpieczna oferta pracy; jaką pomoc oferuje sieć EURES; współpraca z EURES; zakwaterowanie za granicą

Nieuczciwi pośrednicy i pracodawcy
Jak poznać nieuczciwą ofertę pracy; sprawdzanie ofert pracy przed wyjazdem; zasady współpracy agencjami pracy; pomoc prawna dla osób oszukanych w Wielkiej Brytanii

Świadczenia społeczne
Wakacyjna praca a zasiłek dla bezrobotnych i świadczenia emerytalne

Zezwolenie na pracę
Zezwolenie na staż w Szwajcarii; zezwolenie na prace sezonowe w Niemczech

PRZYGOTOWANIE WYJAZDU

C-ewka: Witam. Czy warto jechać i szukać pracy w ciemno? Kiedyś nie miałam obaw, bo nie było kryzysu, w wielu miejscach w lato było mnóstwo ofert kelnerek. Jak można sprawdzić to teraz? Czy można to zrobić w Polsce?

Katarzyna Kawka – Kopeć: Najlepiej znaleźć pracę jeszcze w Polsce. Można to zrobić poprzez międzynarodową stronę EURES www.eures.europa.eu. Na tej stronie znajdują się wszystkie oferty pracy które trafiły do urzędów pracy w krajach UE i EOG. Dodatkowo na polskiej stronie EURES znajdują się linki do stron z ofertami pracy za granicą w ramach pośrednictwa pracy EURES w Wojewódzkich Urzędach Pracy www.eures.praca.gov.pl. Na tej stronie również znajdują się informatory dotyczące warunków życia i pracy w krajach UE i EOG i jest tam również rozdział poświęcony dodatkowym źródłom poszukiwania pracy za granicą. Z uwagi na trudną sytuację na europejskich rynkach pracy warto skontaktować się z doradcą EURES z kraju do którego chcielibyśmy pojechać i zapytać jakie są szanse znalezienia pracy.

Standardowy: Co to znaczy bezpieczna oferta pracy? Chodzi o normalne wynagrodzenie, czy też o uniknięcie naciągaczy albo i gorszych spraw (handel ludźmi itp.)?

Katarzyna Kawka – Kopeć: Bezpieczna oferta pracy to oferta pracy zgodna z warunkami zatrudnienia w danym kraju, tzn. praca legalna na umowę o pracę, zgodnie z obowiązującymi stawkami wynagrodzeń oraz innymi warunkami takimi jak długość urlopu, ochrona pracownicza itp. Pamiętajmy, że pracując za granicą podlegamy tym samym prawom pracowniczym co obywatele tego kraju. Bezpieczna oferta to również oferta od legalnego pośrednika.

Eli W.: Witam. Czy oferty EURES które proponujecie są aktualne? Czy starając się skontaktować okażą się nieaktualne?

Katarzyna Kawka – Kopeć: Tak, oferty są aktualizowane na bieżąco, raz na dwa tygodnie.

Login: Czy EURES zajmuje się czymś ponad dostarczanie ofert z zachodnich pośredniaków (bo stamtąd jak rozumiem pochodzą oferty)? Jaką pomoc mogę od was uzyskać, której nie będę w stanie uzyskać sam?

Katarzyna Kawka – Kopeć: Oprócz międzynarodowego pośrednictwa pracy EURES zajmuje się dostarczaniem informacji nt warunków życia i pracy w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, są to np. informacje z zakresu sytuacji na rynkach pracy, niedoborach i nadwyżkach zawodowych, prawa pracy, systemów zabezpieczenia społecznego, podatków, zakładania własnej działalności gospodarczej, systemów edukacji, źródeł poszukiwania mieszkania, kosztów życia oraz wiele innych. Te wszystkie informacje znajdują się na stronach: www.eures.europa.eu i www.eures.praca.gov.pl

susan: Czy podane oferty pracy na stronie EURES również wymagają sprawdzenia – indywidualnie przez interesanta, czy jest to już pewniak?

Katarzyna Kawka – Kopeć: Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, natomiast wszystkie oferty pracy w ramach EURES są weryfikowane przez urząd pracy z danego kraju tzn. np. czy dany pracodawca nie zatrudnia nielegalnie cudzoziemców lub prowadzi swoją działalność zgodnie z prawem. Poszukiwanie pracy przez EURES jest jedną z najbezpieczniejszych form znalezienia legalnej pracy.

W1: Dzień dobry, chciałem się zapytać, jakie są etapy współpracy z EURES. Od czego zacząć i którędy podążać? Dziękuję.

Katarzyna Kawka – Kopeć: Najlepiej skontaktować się z doradcą EURES z najbliższego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Polsce. Wykaz doradców EURES znajduje się na stronie www.eures.praca.gov.pl.

Kiwaczek: Mam pytanie o inne miejsca i metody szukania pracy. Wiem, że powie Pani, że EURES, ale jeżeli to dla mnie nie zadziała, to jakie są inne sprawdzone strony i PEWNE możliwości znalezienia normalnych, nieoszukujących pośredników? I czy w przypadku EURES wszystkie oferty są pewne?

Katarzyna Kawka – Kopeć: Skorzystanie z oferty EURES jest jedną z najbezpieczniejszych metod poszukiwania pracy, ale możemy również korzystać z usług prywatnych agencji zatrudnienia oczywiście po uprzednim sprawdzeniu legalności działania agencji w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia KRAZ www.kraz.praca.gov.pl. Informacje nt dodatkowych źródeł (portali, gazet) poszukiwania pracy za granicą znajdują się również w zakładce "Poznaj warunki życia i pracy" na polskiej stronie EURES www.eures.praca.gov.pl. Warto skonsultować wiarygodność oferty pracy znalezionej na zagranicznym portalu z tamtejszym doradcą EURES.

susan: Jak w praktyce wygląda spisanie umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą zagranicznym znalezionym przez EURES?

Katarzyna Kawka – Kopeć: Z reguły umowy o pracę podpisywane są już na miejscu za granicą ale doradca EURES może udzielić informacji jak powinna wyglądać umowa o pracę z pracodawcą w danym kraju. Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, że pracodawca przywiezie ze sobą gotową umowę o pracę. Zawsze możemy poprosić pracodawcę o przesłanie umowy jeszcze przed wyjazdem. Warto również zapoznać się przed wyjazdem z warunkami zatrudnienia obowiązującymi w danym kraju tak abyśmy np. byli pewni, że podpisując umowę o pracę nie zgadzamy się na pracę poniżej obowiązującej stawki minimalnej.

Standardowy: Mam pytanie o kwestie zakwaterowania, wynajmu i pobytu za granicą. Zazwyczaj wynajmujący chcą kaucji, i wynajmu dłuższego niż 2 – 3 miesiące. Jak to rozwiązać? Czy pracodawcy z pracą czasową proponują jakieś zakwaterowanie czy nie jest to norma?

Katarzyna Kawka – Kopeć: Pracodawca może zorganizować zakwaterowanie natomiast nie jest to regułą. Pobieranie kaucji jest standardowym zabezpieczeniem stosowanym na świecie. Warto przejrzeć oferty mieszkaniowe jeszcze przed wyjazdem z Polski.

NIEUCZCIWI POŚREDNICY I PRACODAWCY

Chilli: Po czym najczęściej rozpoznać naciągaczy? W Polsce wszystko wygląda w tej ofercie na porządnie załatwioną pracę, a po przylocie okazuje się, że to Cygańscy naciągacze pakujący ludzi po 10 osób na socjalny domek...

Katarzyna Kawka-Kopeć: Przede wszystkim należy unikać lakonicznych ogłoszeń w prasie, w których podane jest tylko stanowisko pracy i numer telefonu do kontaktu. Zawsze w takim przypadku należy poprosić o nazwę i dokładny adres pracodawcy który się ogłasza. Jeśli uzyskamy pełną nazwę firmy możemy zgłosić się do doradcy EURES i poprosić o sprawdzenie czy dana firma rzeczywiście istnieje. Jeśli trafiliśmy na ogłoszenie polskiej prywatnej agencji zatrudnienia to możemy sprawdzić czy jest ona zarejestrowana i czy posiada certyfikat w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia wchodząc na stronę www.kraz.praca.gov.pl. Należy pamiętać że prywatna agencja zatrudnienia może pobrać od nas opłaty tylko i wyłącznie za dojazd i powrót do pracy za granicę, wydanie wizy, badanie lekarskie i tłumaczenie dokumentów. Nigdy żaden pośrednik nie może pobrać od nas należności z tytułu pośrednictwa pracy. Żądaj od agencji informacji o pracodawcy - adres i numer telefonu. Możesz  skontaktować się z pracodawcą i sprawdzić czy w ogóle istnieje i czy oferuje warunki wskazane przez pośrednika. Pamiętajmy również aby nie płacić przed wyjazdem za mieszkanie za granicą które oferuje pośrednik ponieważ zwykle kontakt kończy się po pobraniu takiej opłaty.

Chilli: Mówi Pani, że można poprosić o numer i skontaktować się na miejscu. Ale na miejscu może być właśnie ktoś podstawiony, kto pod zagranicznym numerem odegra swoją rolę. A nawet może odbierze na lotnisku, a później oszuka. Jest jakieś lepsze zabezpieczenie? No i agencja może powiedzieć, że jakby miała dawać numery pracodawców, to sami by zatrudniali bez ich pośrednictwa.

Katarzyna Kawka – Kopeć: Agencja pośrednictwa pracy ma obowiązek udzielić informacji nt pracodawcy, z którym posiada umowę. Pracodawcę należy sprawdzić jeszcze w Polsce np. poprzez Internet, fora internetowe, a przede wszystkim poprzez urząd pracy z danego kraju i regionu pracodawcy.

Kiwaczek: Mówi Pani, że agencje nie mają prawa pobierać opłat. Ale często jakichś opłat chcą, jak nie za pośrednictwo, to za inne sprawy, nie nazywając tego za pośrednictwo. Ile i w jakiej wysokości mogą wynieść te opłaty?

Katarzyna Kawka – Kopeć: Na podstawie art. 85 ust 2 pkt. 7 ustawy z dn. 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, dozwolone jest pobieranie od osób opłat z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą tj. kosztów poniesionych na: dojazd i powrót osoby skierowanej do pracy, wydawanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenia dokumentów. Jeżeli agencja pobiera jakiekolwiek inne opłaty to działa nielegalnie.

Karra: Czy jeżeli będę ofiarą oszustwa, samo postępowanie nie będzie trwało dłużej niż sam pobyt? Czy to się w ogóle opłaca i można dochodzić swoich praw skutecznie w miarę krótkim terminie?

Katarzyna Kawka – Kopeć: To zależy od sprawności działania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w danym kraju oraz od zawiłości konkretnej sprawy.

Ale Fajnie: Witam. Słyszałem, że będąc w Wielkiej Brytanii mam prawo do jakiejś darmowej pomocy prawnej, jeżeli ktoś mnie naciągnie (np. pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia). To jakieś biuro państwowe, czy samorządowe, a może nawet coś z EURESEM. Czy to prawda?

Katarzyna Kawka – Kopeć: Wykaz miejsc w których można uzyskać darmową poradę prawną znajduje się na stronie http://www.citizensadvice.org.uk po wpisaniu w wyszukiwarce miejsca naszego pobytu.

Marta Krupińska: Od października planuję odbyć staż jako dyplomowany psycholog w Szwajcarii jak mam się rozliczać z Urzędem Skarbowym (w Polsce czy Szwajcarii)? Czy odbyty tam staż wlicza mi się do lat pracy? Czy szwajcarski lub niemiecki pracodawca może mi odmówić odprowadzania składek zdrowotnych? Czy będąc tam na stażu mogę podjąć dodatkową pracę? Jak się zachować, gdy pracodawca nie wywiązuje się z umowy (do kogo mam się zwrócić)?

Katarzyna Kawka – Kopeć: W celu podjęcia dodatkowej pracy w Szwajcarii i w Niemczech wymagane jest uzyskanie pozwolenia na pracę. Spory wynikające ze stosunków pracy zawartych z pracodawcą zagranicznym rozstrzygają sądy pracy kraju przyjmującego. Wyjeżdżając na staż skargi można kierować do właściwych Centrów Edukacji i Pracy Młodzieży OHP. Poszkodowany powinien również jeszcze przed powrotem do kraju, za granicą zawiadomić o naruszeniu swoich praw właściwy dla miejsca pobytu polski konsulat.

ŚWIADCZENIA SPOŁECZNE

Turas: Witam. Czy podjęcie legalnej pracy na 2 – 3 miesiące pozwala mi zmienić cokolwiek w statusie bezrobotnego w Polsce? Czy otrzymam jakieś świadczenia w Polsce albo Wielkiej Brytanii? Czy też to za krótki czas i muszę pracować dłużej? I czy praca na coś w rodzaju umowy zlecenia się liczy, skoro ma pełny wymiar godzin?

Katarzyna Kawka – Kopeć: Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w Polsce należy przepracować co najmniej rok w przeciągu ostatnich 18 miesięcy. W Wielkiej Brytanii prawo do zasiłku przysługuje po przepracowaniu roku. Okresy zatrudnienia za granicą i w Polsce można sumować na podstawie formularza E 301 do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. W Wielkiej Brytanii nie występuje forma umowy zlecenia, natomiast jeśli będą spełnione wszystkie wymogi prawne umowy na pewno ten okres będzie można zaliczyć.

Login: Jakie papiery muszę skompletować, by przepracowany w wakacje okres liczył mi się do świadczeń w Polsce (emerytura, zasiłek itd.)? Przez każde kolejne wakacje trochę mi się tego zbierze.

Katarzyna Kawka – Kopeć: Okresy zatrudnienia sumujemy na formularzu E 301 – do uzyskania świadczeń z tytułu bezrobocia, ale pamiętajmy że do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w Polsce trzeba udokumentować okres zatrudnienia 12 miesięcy w przeciągu ostatnich 18 miesięcy. Natomiast formularze z serii E 200 dotyczą obliczeń świadczeń emerytalno – rentowych, a o szczegóły proszę pytać Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako instytucję właściwą.

ZEZWOLENIE NA PRACĘ

Marta Krupińska: Czy planując odbycie stażu (6 m-cy) jako psycholog w Szwajcarii potrzebuję jakiegoś zezwolenia? Jeżeli tak, to gdzie je mogę uzyskać i ile to będzie trwało?

Katarzyna Kawka – Kopeć: Między Szwajcarią a Polską obowiązuje umowa w sprawie wymiany stażystów zawodowych zawarta w dniu 11 czerwca 1993 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 100 poz. 485). Dotyczy ona pracowników, którzy:

  • podejmują pracę w drugim kraju, w wyuczonym zawodzie na czas określony w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych i językowych;
  • mają ukończone 18 lat i nie przekroczyli 30 lat;
  • ukończyli co najmniej zasadniczą szkołę zawodową.

Zainteresowana osoba sama wyszukuje sobie pracodawcę, u którego będzie odbywać staż zawodowy. Zezwolenie na prace udzielane jest na okres 1 roku z możliwością przedłużenia o 6 miesięcy. Roczny limit stażystów wynosi 150 osób. W Polsce za realizacje umowy odpowiada Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy http://www.ohp.pl, w Szwajcarii Federalny Urząd ds. Migracji http://www.swissemigration.ch

Sara: Jak wygląda sprawa prac sezonowych w przypadku Niemiec? W tym kraju nie mamy ciągle pozwolenia na pracę. Czy są ograniczenia czasowe (np. nie dłużej niż 3 miesiące)?

Katarzyna Kawka – Kopeć: Ograniczenia czasowe dotyczące okresu przebywania na terenie Niemiec i wykonywania pracy sezonowej:

  • kandydat może pracować legalnie (praca sezonowa) do sześciu miesięcy w roku kalendarzowym w branży rolniczej, hotelarskiej i gastronomicznej;
  • w przypadku pracy przy imprezach objazdowych limit ten wynosi dziewięć miesięcy;
  • w przypadku pracy w charakterze pomocy domowych – obowiązuje ograniczenie trzech lat pracy u jednego pracodawcy niemieckiego.

Oznacza to, że w przypadku pracy sezonowej kandydat może na przykład wyjeżdżać sześć razy do miesięcznej pracy sezonowej w Niemczech. W przypadku, gdy dany kandydat pracował już cztery miesiące w danym roku kalendarzowym, a oferta pracy przewiduje trzy miesiące pracy, nie należy przesyłać oferty takiego kandydata, gdyż będzie ona odrzucona (taka osoba przekroczyłaby określony umową limit czterech miesięcy pracy w danym roku kalendarzowym).