Powrót

Rozliczanie zagranicznych podatków

Archiwum rozmów

Rozliczanie zagranicznych podatków

Ekspert: Anna Wawrzynkiewicz – ekspert z firmy Euro-Tax

Termin spotkania: 6 grudnia 2010 roku

Wybierz interesujący Cię fragment rozmowy:

Rozliczenie podatku w Wielkiej Brytanii
Zwrot nadpłaconego podatku; okres oczekiwania na zwrot; zasady rozliczania podatku

Rozliczenie podatku w Irlandii
Zwrot nadpłaconego podatku; zwrot nadpłaconych składek PRSI

Rozliczenie podatku w Norwegii
Zasady rozliczania podatku; zwrot nadpłaconego podatku; okres oczekiwania na zwrot

Rozliczenie podatku w Holandii
Zaangażowanie firmy specjalizującej się w rozliczaniu podatków

Rozliczenie podatku w USA
Zwrot nadpłaconego podatku; forma zwrotu; zaangażowanie firmy specjalizującej się w rozliczaniu podatków; potrzebne dokumenty


ROZLICZENIE PODATKU W WIELKIEJ BRYTANII

karrambam: Co dokładnie oznacza nadpłacony podatek w Wielkiej Brytanii? Czy ten termin obejmuje również ulgi podatkowe, z których można skorzystać? Ile czasu jest na odzyskanie, zwrócenie takiego podatku w Anglii?

Anna Wawrzynkiewicz: Nadpłacony podatek w Wielkiej Brytanii to ten, który przysługuje nam do zwrotu. Analogicznie jak w Polsce. Jeżeli w 2009/2010 roku zarobiliśmy w Wielkiej Brytanii 4500 GBP, a zapłaciliśmy 300 GBP podatku to całość zostanie przez urząd zwrócona. Czas na rozliczenie to 5 lat wstecz. Urząd nie ma określonych terminów na przyznanie zwrotu podatku, natomiast stara się rozpatrywać wnioski według kolejności zgłoszeń. Oczywiście jeżeli okaże się, że urząd ma wątpliwości co do np. historii zatrudnienia, okresu pobytu w Wielkiej Brytanii itp. może dopytać, a to automatycznie spowoduje wydłużenie czasu oczekiwania na zwrot podatku. Średni czas oczekiwania na decyzję urzędu to kilka miesięcy.

Amelia: We wrześniu bieżącego roku wróciłam z Wielkiej Brytanii. Tydzień przed swoim wyjazdem do Polski w polskim biurze rozliczeniowym złożyłam wszystkie potrzebne dokumenty, aby się rozliczyć. Jak długo będę musiała czekać na ten zwrot? Czy jeśli w Wielkiej Brytanii złożyłam dokumenty rozliczeniowe to w Polsce też muszę coś gdzieś składać?

Anna Wawrzynkiewicz: Średni czas oczekiwania na zwrot podatku z Wielkiej Brytanii to kilka miesięcy. Zależy od różnych czynników. Mianowicie – czy rozlicza się Pani na podstawię dokumentów P45, P60, czy payslipów. W drugim przypadku czas oczekiwania może się wydłużyć. Jeżeli nie posiada Pani stałego numeru National Insurance również możemy dłużej czekać. Generalnie jeżeli urząd nie odpowiada należy go ponaglać do skutku, czyli do momentu przyznania zwrotu podatku. Niestety nie zajmuje się rozliczeniami w Polsce i nie mogę doradzić w tym zakresie – odpowiednie urzędy lub biura na pewno doradzą Pani w tej kwestii.

Wioletta: Czy jeśli przed powrotem rozliczyłam się w Londynie, to w Polsce muszę również?

Anna Wawrzynkiewicz: Niestety nie zajmuje się rozliczeniami przed polskim urzędem skarbowym. Najlepiej zapytać w swoim urzędzie lub na ogólnej infolinii.

maciek25: Rozliczałem się z podatku przez polską firmę. Uważam, że zostałem oszukany (wypłacili mi mniej podatku niż tam zapłaciłem, nawet jak odejmę od tego ich prowizję). Czy jest możliwe sprawdzenie w urzędzie brytyjskim, ile faktycznie przelano mi pieniędzy? Dodam, że nie widziałem kwoty, która przyszła z urzędu, ponieważ urząd przelał ją na konto tej firmy.

Anna Wawrzynkiewicz: Urząd brytyjski przed wysłaniem zwrotu podatku powinien wysłać do podatnika dokument o nazwie Tax Calculation. Na dokumencie tym wyszczególniony jest dochód, zapłacony podatek, oraz należny zwrot podatku. Jeżeli nie otrzymał Pan tego dokumentu proszę skontaktować się z firmą, która Pana rozliczała – również powinien do nich trafić. Jeżeli i tak się nie stało można poprosić urząd o wysłanie kopii tego dokumentu. Jeżeli ma Pan wątpliwości może Pan również prosić o kopie czeku, który firma otrzymała – widnieje na nim przyznana przez urząd kwota zwrotu podatku.

ROZLICZENIE PODATKU W IRLANDII

remik79: Piszę z Irlandii, skąd będę wracać mniej więcej za rok do Polski, ale mam pytania o to, czy można dostać zwrot całego podatku zapłaconego tutaj (jestem od kilku lat w Dublinie, w Polsce nie miałem żadnego zarobku). Słyszałem, że można, ale trzeba podpisać w Revenue jakiś papier, że nie wrócę przez 3 lata. Czy to prawda?

Anna Wawrzynkiewicz: Jakiś czas temu pojawiły się informacje o możliwości zwrotu całego podatku, natomiast nie zajmuję się tym i nie mogę udzielić szczegółowych informacji na ten temat. Samo odzyskiwanie nadpłaconego podatku w Irlandii nie przeszkadza w pracy i nie ma ograniczeń co do powrotu w celach zarobkowych do tego kraju. Czasami podatek nadpłacony to tak naprawdę 100 proc. zapłaconego podatku. Zależy to od wysokości dochodów. W przypadku Irlandii istnieje również możliwość odzyskiwania nadpłaconych składek PRSI (odpowiednik polskiego ZUS-u) – warto sprawdzić, czy nie będzie Panu przysługiwał.

ROZLICZENIE PODATKU W NORWEGII

zuzanna: Mój narzeczony wraca w I kwartale 2011 roku z Norwegii i w związku z tym chciałabym w jego imieniu zapytać, czy może i jak powinien ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju? Czy można to zrobić po powrocie do Polski czy trzeba przed wyjazdem złożyć jakiś wniosek? Czy jest jakiś ustalony termin, warunki? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie możliwe wskazówki.

Anna Wawrzynkiewicz: Przede wszystkim w Norwegii istnieje obowiązek rozliczania się, wobec tego narzeczony musi się rozliczyć. Nie zawsze będzie to zwrot podatku – może okazać się, że trzeba będzie do urzędu dopłacić. Jeżeli nie rozliczymy się samodzielnie urząd zrobi to za nas – wówczas nie zostaną uwzględnione wszystkie przysługujące zniżki. Rozliczamy się zaraz po otrzymaniu od pracodawcy dokumentu, odpowiednika polskiego Pit-11. Rozliczenie składamy najpóźniej do maja. W Norwegii w przypadku niekorzystnego rozliczenia można składać korekty, w związku z tym jeżeli coś się nie uda nie zawsze musi to oznaczać stratę pieniędzy. Jeżeli chodzi o sposób ubiegania się – najlepiej zwrócić się z tym do firm, które się tym zajmują. Gwarantują one prawidłowe rozliczenia, a także odwołania, gdy decyzja urzędu będzie dla nas niekorzystna.

zuzanna: Kiedy trzeba zwrócić się do takiej firmy i ile wynosi prowizja (przynajmniej w przybliżeniu)? Jak długo trwa oczekiwanie na zwrot? Co zrobić, jeśli wynajmie firmę, ale zwrotu nie będzie?

Anna Wawrzynkiewicz: Prowizje są różne, w zależności od firmy. Zwykle to koszt od 200 do 500 zł. W przypadku terminowego złożenia dokumentów rozliczenie następuje w dwóch terminach – czerwiec/lipiec, lub październik/listopad. Zależy to wyłącznie od urzędu norweskiego. Nie zawsze przysługuje nam zwrot podatku, co nie zmienia faktu, że w Norwegii musimy się rozliczyć, ponieważ taki obowiązek nakłada tamtejsze prawo podatkowe. Firmy to o tyle dobre rozwiązanie, że zgłoszą rozliczenie w urzędzie uwzględniając przysługujące zniżki (typu dojazdy do pracy, koszty zakwaterowania, podróże do Polski, fakt posiadania lub nie małżonka itp.). Na wszystko w trakcie pobytu w Norwegii warto zbierać rachunki.

ROZLICZENIE PODATKU W HOLANDII

thomas_biel: Czy wszystkie firmy w Polsce, które zajmują się rozliczaniem podatków z zagranicznymi urzędami skarbowymi obejmują całą Europę, czy się specjalizują w poszczególnych krajach? Pytam, bo jestem w Holandii i ciekawi mnie, czy np. prowizja takiej firmy zależy od kraju? Ile wynosi w razie rozliczenia z Holandią? Czy podpisuje się z taką firmą jakąś umowę? Czy trzeba podpisać pełnomocnictwo, załatwić notariusza?

Anna Wawrzynkiewicz: Firmy raczej specjalizują się w rozliczaniu poszczególnych krajów – w każdym kraju obowiązuje inny system podatkowy, aby robić rozliczenia należy się szczegółowo z nim zapoznać. Jeżeli chodzi o prowizję są różne, czasami zależą od danego kraju, czasami to zawsze jedna, określona z góry kwota. Najlepiej zwrócić się do firmy, która ma ugruntowaną pozycję na rynku i może pochwalić się już sukcesami w odzyskiwaniu podatków. W przypadku Holandii notariusz nie jest potrzebny – wystarczy podpisać pełnomocnictwo, które upoważni firmę do występowania w Pana imieniu przed urzędem (Belastingdienst).

ROZLICZENIE PODATKU W USA

barus-z-ohio: Mam Zieloną Kartę i przyjeżdżam teraz na pół roku do kraju, ale potem wracam. Czy taki wyjazd daje uprawnienia do zwrotu podatku w USA? Jeśli nie, to w jakich sytuacjach można o zwrot wystąpić?

Anna Wawrzynkiewicz: O zwrot występujemy wtedy, gdy wynika to z płaconego przez nas podatku. Możemy odzyskać podatek stanowy i/lub federalny, ale nie zawsze jest odprowadzany przez pracodawcę w takiej wysokości, aby zwrot przysługiwał. To, że Pan wrócił do Polski nie ma znaczenia – jeżeli zwrot podatku Panu przysługuje to go Pan otrzyma. Można sprawdzić to na dostępnych w sieci kalkulatorach, lub w zajmujących się tym biurach – zazwyczaj samo sprawdzenie jest bezpłatne.

barus-z-ohio: A czy mogę prosić o podanie przykładu jakiegoś amerykańskiego kalkulatora w sieci?

Anna Wawrzynkiewicz: Kalkulatory takie dostępne są zwykle na stronach firm, które zajmują się zwrotem podatku z USA. Nie chciałabym kierować Pana do konkretnej firmy, myślę, że bez problemu znajdzie Pan odpowiednią stronę. W razie czego proszę zrobić skany dokumentów od pracodawcy (W2) i wysłać do jednej z takich firm w celu sprawdzenia, czy zwrot podatku się należy. Kalkulatory internetowe mają to do siebie, że nie zawsze są dokładne.

barus-z-ohio: Czy sprawdzenie możliwości zwrotu jest bezpłatne z zasady w takich firmach, czy to zależy od firmy? Czy do rozliczeń przez firmę potrzebne są już oryginały, czy mogą być skany (tak jak w przypadku sprawdzenia, o czym Pani napisała)?

Anna Wawrzynkiewicz: Jeżeli chodzi o samo sprawdzenie to zdecydowanie kopie, nie oryginały. Firmy zwykle robią to za darmo – w ten sposób staje się Pan potencjalnym klientem! W przypadku rozliczenia lepiej bazować na oryginałach, natomiast zawsze należy przez wysłaniem takiego dokumentu zrobić kopię – nikt nie może dać gwarancji, że urząd odeśle dokumenty, lub że nie zostaną zagubione w trakcie rozpatrywania wniosku w urzędzie. W przypadku USA wymagany jest oryginał dokumentu W2, natomiast reszta dokumentów może już być kserokopią.

barus-z-ohio: Czy zwrot jest w formie przelewu, czy dostanę czek? A może formę trzeba wybrać samemu? Jestem też ciekawy, czy mogą zrobić przelew na zagraniczne konto (w polskim banku, czy tylko w amerykańskim)?

Anna Wawrzynkiewicz: Urząd wysyła czeki, nie zrobi przelewu na konto w polskim banku. Jedyna możliwość przelewu to podanie konta amerykańskiego. Forma zwrotu nie ma zasadniczo większego znaczenia – w Polsce nie ma żadnego problemu z realizacją takich czeków, zarówno przez banki, jak i firmy, które się tym zajmują.