• ZOSTAŃ NAUCZYCIELEM POLONIJNYM! ORPEG REKRUTUJE
  Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą rekrutuje nauczycieli do pracy dydaktycznej za granicą na rok szkolny 2021/2022 m.in. w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji.

 • SOLVIT po Brexit
  SOLVIT nie może już udzielać pomocy obywatelom i przedsiębiorstwom brytyjskim w krajach członkowskich Unii Europejskiej ani obywatelom i przedsiębiorstwom z UE w Wielkiej Brytanii.

 • Dyżur konsularny w Rennes
  Uruchomione zostały zapisy na spotkania z konsulem poza siedzibą urzędu organizowane w Rennes.

 • Centrum Informacji Konsularnej
  Centrum Informacji Konsularnej MSZ zapewnia sprawną obsługę telefoniczną Polaków mieszkających w Republice Irlandii, Królestwie Niderlandów, Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Republice Federalnej Niemiec oraz w Republice Francuskiej.

 • Brytyjczycy w Polsce - Brexit
  Od początku 2021 r. obywatele Wielkiej Brytanii oraz członkowie ich rodzin mieszkający w Polsce mogą składać wnioski o wydanie nowych dokumentów pobytowych. Potwierdzają one korzystanie z uprawnień beneficjenta Umowy Wystąpienia przy przekraczaniu granic i podczas pobytu w Polsce.

 • Konsulat w Nowym Jorku informuje o zmianach dotyczących organizacji pracy urzędu
  Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku wydłużył godziny obsługi interesantów oraz wprowadził określone zasady w celu zapewnienia bezpiecznej i sprawnej obsługi obywateli w sprawach paszportowych.

 • Komunikat urzędów konsularnych RP w Zjednoczonym Królestwie
  Apelujemy do interesantów urzędów konsularnych o rozważne planowanie wizyt w urzędzie i ograniczenie ich jedynie do załatwienia spraw niecierpiących zwłoki, które wymagają obecności w urzędzie.

 • Brak administracyjnego zakazu lotów do Polski
  Wczoraj (13.01) o północy wygasło rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2021 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Oznacza to, że od dzisiaj, tj. 14 stycznia, przestaje obowiązywać zakaz lądowania w Polsce samolotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Te dwa kraje były ostatnimi na liście, wobec których obowiązywał zakaz lotów do naszego kraju. Nadal dla wszystkich przylatujących obowiązuje 10 dniowa kwarantanna.

 • Nowe zasady kwalifikacji wojskowej w 2021 roku
  Tegoroczna kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona w okresach od 7 kwietnia do 23 lipca 2021 r. (zostanie ogłoszona 24 marca) oraz od 9 sierpnia do 19 listopada 2021 r. (zostanie ogłoszona 26 lipca) na terenie całego kraju.

 • XII edycja Konkursu „Być Polakiem”
  Wspomnienia rodzinne, przyzwyczajenia Polaków i ich zachowania, pojmowanie polskości w wymiarze społecznym i narodowym, problemy gramatyki polskiej to obszary tematyczne tegorocznej edycji Konkursu.

 • Awans zawodowy nauczycieli szkół za granicą
  Od 1 stycznia br. obowiązują nowe przepisy, które umożliwiają uzyskiwanie awansu zawodowego przez nauczycieli szkół za granicą. Zmiany w Karcie Nauczyciela dotyczą nauczycieli języka polskiego, historii, geografii oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, którzy pracują w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw lub uczą tych przedmiotów w innych formach nauczania prowadzonych przez organizacje społeczne zarejestrowane za granicą. Nowe rozwiązania prawne to odpowiedź na postulaty środowisk oświatowych Polonii i Polaków mieszkających za granicą.

 • Etap odpowiedzialności przedłużony do 31 stycznia
  Trudna sytuacja w Europie dotycząca COVID-19 oraz wciąż wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce powodują, że konieczne jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią do 31 stycznia. Pamiętajmy, że od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19. Zbyt wczesne wycofanie obostrzeń, może doprowadzić do drastycznego przyrostu zachorowań. 18 stycznia uczniowie klas I-III wrócą do szkół w ścisłym reżimie sanitarnym. Przygotowaliśmy wytyczne oraz harmonogram testowania nauczycieli.

 • Strony: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13