Powrót

Planujesz wyjechać do pracy za granicę?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-12-30

Na co więc zwrócić uwagę, gdy decydujemy się szukać pracy za granicą za pośrednictwem agencji zatrudnienia?

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z usług pośrednictwa agencji zatrudnienia w zakresie kierowania do  pracy za granicą rocznie korzysta 150 tysięcy osób. Wśród agencji zdarzają się również takie, które swoim postępowaniem w sposób znaczny naruszają przepisy. Na co więc zwrócić uwagę, aby nie zostać oszukanym?

 

Agencja zatrudnienia działa legalnie, gdy…

 

Legalne prowadzenie agencji zatrudnienia wymaga uzyskania wpisu do rejestru agencji zatrudnienia, który prowadzony jest przez Marszałka Województwa. Uzyskanie wpisu potwierdzane jest wydawanym certyfikatem.

Wykaz agencji, które posiadają certyfikat znajduje się na stronie www.kraz.praca.gov.pl.  Wykaz agencji zatrudnienia z UE/EFTA można znaleźć na stronie http://stor.praca.gov.pl/portal/#/wpz.

Opinii o agencji zatrudnienia możesz poszukać również w internecie, np. na stronie www.pracawunii.fora.pl.

 

Przed wyjazdem do pracy zwróć uwagę na…

 

Zgodnie z przepisami, z kierowanym za granicę do pracy agencja zatrudnienia ma obowiązek podpisać umowę. Nie należy mylić z umową o pracę. Umowa kierująca do pracy zawiera oznaczenie i siedzibę zagranicznego pracodawcy, okres zatrudnienia, rodzaj umowy, warunki pracy i wynagrodzenia. W umowie powinna znaleźć się również informacja o przysługujących świadczeniach socjalnych, ubezpieczeniu społecznym oraz wypadkowym, informacje o warunkach dopuszczenia do pracy. W dokumencie powinny zostać uwzględnione także obowiązki i uprawnienia zarówno kierowanego do pracy jak i agencji zatrudnienia. Tu również powinny zostać wskazane kwoty należne agencji zatrudnienia.

 

Za co agencja może pobierać opłaty

 

Agencje zatrudnienia mogą pobierać od skierowanych do pracy opłaty jedynie z tytułu faktycznie poniesionych kosztów, na przykład: za wydanie wizy, badania lekarskie czy tłumaczenie dokumentów. Oczywiście wcześniej powinno to zostać wskazane we wspomnianej umowie.

Jeśli więc agencja żąda opłaty za przeprowadzoną rekrutację w szerokim tego  słowa znaczeniu: wyszukanie pracodawcy, polecenie pracodawcy, ogłoszeń, usług pocztowo-telekomunikacyjnych – łamie przepisy.

 

Kogo poinformować o tym, że agencja zatrudnienia narusza przepisy

 

W przypadku, gdy agencja zatrudnienia działa nielegalnie, należy poinformować inspekcję pracy oraz wojewódzki urząd pracy. W przypadku popełnienia przestępstwa przez agencję zatrudnienia, należy poinformować policję lub prokuraturę.

Pamiętaj! Przed podpisaniem umowy z agencją zatrudnienia uważnie ją przeczytaj. Jeśli jakieś warunki Ci nie odpowiadają, możesz negocjować. W przypadku, gdy umowa budzi zastrzeżenie, warto poszukać innej agencji.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://psz.praca.gov.pl/documents/10828/167955/BEZPIECZNE%20WYJAZDY%20DO%20PRACY.2019.pdf/e85251fd-4189-4a6a-a9bc-31166986efec?t=1562143255650


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu
    W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

  • Co napędza rekrutację, a co powoduje redukcję etatów?
    Dlaczego firmy chcą zatrudniać pracowników? Co skłania przedsiębiorstwa do redukcji etatów? Jakie są przyczyny braku zmian w zatrudnieniu? Na te pytania stara się odpowiedzieć opublikowana niedawno analiza przygotowana przez ManpowerGroup.

  • Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami
    Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

  • Co wpływa na zaangażowanie w pracę pracowników z pokolenia Z
    Czego od pracodawcy oczekują młodzi pracownicy? Co wpływa na ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy? Oto ciekawe wnioski płynące z badania „Work War Z”. Zachęcamy do lektury.

  • Ochrona sygnalistów w Polsce
    W naszym niedawnym artykule poruszyliśmy zjawisko whistleblowingu, czyli tzw. demaskatorstwa. Pora przenieść temat w polskie realia. Jakie formy ochrony sygnalistów przewiduje nasze prawo?

  • Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego
    Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

  • Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów
    1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower?
    Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy