Powrót

Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-07-05

Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

Weryfikacja potencjalnego pracodawcy jest ważnym krokiem w poszukiwaniu pracy. Pozwala uniknąć błędów, podjąć świadomą decyzję i wybrać firmę, w której będziesz mógł z satysfakcją rozwijać swoją karierę.

 

Przeanalizuj ofertę pracy

Upewnij się, że oferta pracy jest kompleksowa, a opis stanowiska jest precyzyjny i zrozumiały. Sprawdź, czy w ofercie widnieją informacje na temat obowiązków, oczekiwań oraz doświadczenia. Wymagania te powinny być realistyczne i adekwatne do stanowiska. Jeśli są one wygórowane lub zbyt ogólne, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenie.

Upewnij się, że firma, która szuka kandydatów do pracy istnieje. Numery NIP, REGON lub KRS sprawdzisz we właściwych rejestrach działalności gospodarczej (CEIDG, KRS).

 

Czytaj także: Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy

 

Uważaj na sygnały ostrzegawcze

Nie wierz w oferty, w których firma proponuje Ci wysyłanie pieniędzy na swoje konto. Może być to próba oszustwa. Sformułowanie „szybki i łatwy zarobek” traktuj z dystansem.

Jeśli należysz do internetowych grup ogłoszeniowych, gdzie pracodawcy oferują pracę online, pamiętaj, że mogą to być konta fikcyjne. Przyjrzyj im się dokładnie pod kątem daty utworzenia, ilości znajomych, zdjęć, wydarzeń i komentarzy. Odszukaj stronę internetową danej firmy, dowiedz się więcej o jej działalności i jeśli to możliwe, zapoznaj się z jej regulaminem.  

 

Korzystaj z wiarygodnych źródeł

Szukaj ofert pracy na stronach internetowych, które weryfikują informacje o pracodawcach. Przykładem takiej strony jest Centralna Baza Ofert Pracy, czyli wspólna baza powiatowych urzędów pracy. Jeśli szukasz pracy w innych krajach Europy, skorzystaj z wyszukiwarki EURES.

Istnieje kilka narzędzi, które mogą Ci pomóc w ocenie oferty pracy oraz potencjalnego pracodawcy:

  • Glassdoor: Popularna platforma, na której pracownicy i byli pracownicy dzielą się opiniami na temat swoich miejsc pracy. Możesz tam znaleźć informacje o wynagrodzeniach, kulturze organizacyjnej, benefitach i innych aspektach firmy.
  • LinkedIn: Możesz przeglądać profile pracowników danej firmy, poznać ich doświadczenia i ścieżkę kariery. Pomoże Ci to w ocenie, czy oferta pracy jest atrakcyjna, szczególnie pod kątem rozwoju zawodowego.
  • Inne media społecznościowe: Odszukaj potencjalnego pracodawcę na takich platformach, jak X, Instagram, Facebook, Tik Tok. Zamieszczane tam informacje o wydarzeniach, relacjach i kulturze organizacyjnej oddadzą pełniejszy obraz atmosfery panującej w firmie.
  • Badania rynku: Przeglądaj raporty i analizy dotyczące branży, w której działa firma. Dowiesz się, czy ma ona dobrą reputację, czy jest stabilna, czy się rozwija i podąża za trendami.

Jeśli masz taką możliwość, porozmawiaj z obecnymi lub byłymi pracownikami firmy. Zapytaj ich o doświadczenia, perspektywy i opinie na temat pracy w tej organizacji.

 

Czytaj także: List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?

 

Pamiętaj! Każda oferta pracy jest inna, więc analizuj ją indywidualnie, a w razie wątpliwości nie wahaj się pytać o szczegóły. Zachowaj czujność na każdym etapie rekrutacji i potwierdzaj informacje zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy.

 

Powodzenia w poszukiwaniach.

 

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu
    W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

  • Co napędza rekrutację, a co powoduje redukcję etatów?
    Dlaczego firmy chcą zatrudniać pracowników? Co skłania przedsiębiorstwa do redukcji etatów? Jakie są przyczyny braku zmian w zatrudnieniu? Na te pytania stara się odpowiedzieć opublikowana niedawno analiza przygotowana przez ManpowerGroup.

  • Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami
    Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

  • Co wpływa na zaangażowanie w pracę pracowników z pokolenia Z
    Czego od pracodawcy oczekują młodzi pracownicy? Co wpływa na ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy? Oto ciekawe wnioski płynące z badania „Work War Z”. Zachęcamy do lektury.

  • Ochrona sygnalistów w Polsce
    W naszym niedawnym artykule poruszyliśmy zjawisko whistleblowingu, czyli tzw. demaskatorstwa. Pora przenieść temat w polskie realia. Jakie formy ochrony sygnalistów przewiduje nasze prawo?

  • Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego
    Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

  • Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów
    1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower?
    Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy