Back

”Twardy brexit” a mienie przesiedleńcze

Ostatnia aktualizacja: 6.12.2019 r.

Chciałbym przywieźć samochód do Polski jako mienie przesiedleńcze i ubiegać się o zwolnienie z podatku akcyzowego. Proszę o poradę. Jak ubiegać się o zwolnienie z podatku akcyzowego w przypadku "twardego brexitu"? Proszę o pomoc w tej sprawie.

W przypadku bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przed terminem przywozu przez Pana samochodu osobowego na terytorium kraju tj. przed 9 listopada 2019 r., w chwili przywozu samochodu w deklarowanym przez Pana terminie, będą miały zastosowanie przepisy art. 112 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 864 z późn. zm.). Oznacza to, że przywóz Pańskiego samochodu będzie traktowany tak jak przywóz z każdego innego kraju trzeciego, nie należącego do UE czy EFTA. O ile nie zostanie przyjęta Umowa Wyjścia, nie przewiduje się również okresu przejściowego, w którym przez pewien czas funkcjonowałyby dotychczasowe przepisy wobec przywozu samochodów z Wielkiej Brytanii.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.