Back

Przygotuj się do podróży

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-07-05

Urlop nieodłącznie kojarzy się z wypoczynkiem i wyjazdami. Od wielu lat na popularności zyskują podróże za granicę. Zwłaszcza od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i otwarcia granic. I chociaż ostatni „pandemiczny” rok sprawił, że podróżujemy trochę mniej, to nadal wycieczki zagraniczne cieszą się popularnością. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę planując podróż za granicę i jak przygotować się do wyjazdu.

Planowanie urlopu i wypoczynku to bardzo przyjemna czynność. I chociaż czasem towarzyszy temu stres – czy wszystko uda się dopiąć na ostatni guzik, czy uda się zarezerwować wymarzone miejsce, czy pogoda dopisze, czy pracodawca podpisze nam wniosek urlopowy – każdy pracownik z utęsknieniem czeka na czas wolny, na który zapracował cały rok. Dla wielu osób, które pracują za granicą, jest to czas przyjazdu do ojczyzny i odwiedzin przyjaciół i rodziny. Aby wypoczynek był wyłącznie przyjemnością warto zadbać o odpowiednie przygotowanie do urlopu i podróży.

 

Kasia i Tomek, pasjonaci wycieczek i podróży, prowadzący blog Polska Po Godzinach, radzą:

„Przede wszystkim warto upewnić się, że ten urlop będzie fajnym relaksem dla każdego uczestnika. Słowem, polecamy porządnie przegadać plany między sobą, tak żeby dostosować je do wszystkich potrzeb i w efekcie spędzić urlop w miłej atmosferze. To podstawa, od której będzie też zależeć kierunek i forma wypoczynku. Potem wystarczy zarezerwować noclegi i uzgodnić sposób transportu albo skorzystać z usług biura podróży. Polecamy przeczytać trochę o odwiedzanym przez nas regionie - a nuż znajdą się dodatkowe inspiracje do wycieczki. Warto przygotować się na każdą pogodę, ale odradzamy zabieranie połowy domu - to bardziej męczy niż pomaga, a przecież zawsze można uprać ubranie czy dokupić coś na miejscu. Lubimy też wziąć ze sobą jakąś książkę - np. na czytniku i podczytywać ją wieczorami. A jeśli cenicie pamiątki z urlopu - warto pamiętać o aparacie fotograficznym. Do takich zdjęć fajnie wraca się w zimowe wieczory”.

 

Unikajmy przykrych niespodzianek

 

W trakcie planowania urlopu warto także zadbać o mniej przyjemną, ale jakże ważną część, jaką są formalności związane z wyjazdem. Dobrze przygotowana podróż to mniej nerwów i przykrych niespodzianek, które mogą nas spotkać. Dotyczy to zwłaszcza osób, które planują podróż za granicę.

W czasie pandemii Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jakiekolwiek wyjazdy zagraniczne, jeśli nie są konieczne. Na stronie Ministerstwa czytamy: 

 

„Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych”.

 

Jeżeli jednak zdecydujemy się na podróż za granicę powinniśmy zadbać o kilka rzeczy.

  • Po pierwsze, powinniśmy poinformować rodzinę lub przyjaciół czy znajomych o planie naszej podróży. Zostawić im namiary na miejsca noclegowe i dane kontaktowe oraz numer IMEI.
  • Ponadto, warto mieć ze sobą trochę więcej pieniędzy czy środków na koncie, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Dobrze jest mieć więcej niż jeden środek płatniczy (np. gotówka, karta debetowa, karta kredytowa, karta pre-paid, karta wielowalutowa).
  • Warto także upewnić się, czy nasz telefon będzie działał za granicą. W sytuacjach awaryjnych niedziałający smartfon może znacznie utrudnić i opóźnić działanie.
  • Warto również zapoznać się ze zwyczajami i ogólnymi przepisami obowiązującymi w kraju czy regionie, do którego jedziemy. W dobie Internetu jest to dość łatwe. Wystarczy poczytać fora internetowe, zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy polskiej placówki dyplomatycznej w danym kraju.

 

Zadbaj o dokumenty w podróży

 

Kolejnym elementem udanej urlopowej układanki jest sprawdzenie dokumentów oraz warunków wjazdu państwa, do którego podróżujemy. Odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej wjazd do większości krajów Europy jest praktycznie bezproblemowy. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty i można niezauważalnie przekraczać wiele granic Starego Kontynentu. Każdy miłośnik zagranicznych podróży – i nie tylko - bardzo chwali sobie te ułatwienia. Może to być jednak powodem uśpienia czujności. Wiele osób rezygnuje z wyrabiania paszportu lub ma w domu nieważny dokument. Po Europie podróżuje się przecież bez, wystarczy dowód osobisty - myślą. W sytuacji, gdy nagle trafia się okazja i możemy pojechać, gdzieś dalej lub do kraju w Europie, w którym wymagany jest paszport, np. Rosji, okazuje się, że nie możemy wyjechać, bo nasz dokument podróży jest nieważny.

Na wyrobienie nowego potrzeba czasu (w Polsce to około 30 dni, za granicą, w polskim konsulacie czas może być dłuższy i zależy od placówki. Podczas składania wniosku pracownik konsulatu poda przewidywany termin odbioru paszportu.)

Warto więc pilnować terminu ważności swojego paszportu i co 10 lat wyrabiać nowy (paszport dziecka do 13 lat jest ważny 5 lat). Paszport może stracić ważność także z innego powodu, np. gdy jego posiadacz zmieni dane osobowe, straci polskie obywatelstwo czy zgłosi utratę albo zniszczenie dokumentu. Paszport straci ważność także w sytuacji, gdy ktoś zwróci do urzędu nasz zgubiony paszport.

Warto wiedzieć, że gdy paszport straci ważność, polski obywatel nadal może wjechać do Polski. Należy jednak pamiętać, że prawo powrotu do Polski na nieważnym dokumencie nie jest uwzględniane przez wszystkich przewoźników. Najlepiej przed wyjazdem upewnić się, czy dany przewoźnik będzie honorował nieaktualny dokument podróży. Zdarza się, że niektóre linie lotnicze nie wyrażają zgody na dopuszczenie na pokład pasażera z nieaktualnym paszportem lub dowodem osobistym.

Osoby posiadające podwójne obywatelstwo (polskie i innego kraju) przyjeżdżając do Polski z zagranicy również powinny mieć ważny polski paszport. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek przy wyjeździe z RP. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym kolejnym artykule:)

 

Nie tylko paszport ma swój termin ważności. Także dowód osobisty jest dokumentem wydawanym na 10 lat (dla osób w wieku do 5 lat – na 5 lat). Przed podróżą warto więc sprawdzić także ten dokument.

Już niedługo, bo od 2 sierpnia 2021 r. wnioski o wydanie dowodów osobistych - z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela – można będzie złożyć wyłącznie osobiście. Zniknie możliwość internetowego ubiegania się o dokument.

„Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat” – czytamy na stronie gov.pl.

 

Wybierając się samochodem za granicę lub planując jazdę autem za granicą, np. wypożyczonym pojazdem, również warto upewnić się, że nasze prawo jazdy jest ważne i akceptowane w kraju, do którego wyjeżdżamy. W niektórych miejscach konieczne jest posiadanie międzynarodowego lub miejscowego prawa jazdy. Dobrze jest również zapoznać się z prawem drogowym państwa, które planujemy odwiedzić. 

 

 

Kolejną ważną zasadą podróży za granicę jest zrobienie kserokopii, zdjęć lub skanów swoich dokumentów, biletów, polis. Gdy zgubimy oryginały, kopie znacznie ułatwią załatwienie formalności.

Polisa ubezpieczeniowa to również bardzo ważny element przygotowania do zagranicznej wyprawy. Na stronie MSZ czytamy:

„Wykup w rzetelnym towarzystwie ubezpieczeniowym kompleksową polisę dopasowaną do swoich potrzeb i planów wakacyjnych – to niewielki koszt, który może zaoszczędzić bardzo dużo kłopotów. Poza zgubionymi paszportami, kwestie związane z ubezpieczeniem są jednymi z najczęstszych i najpoważniejszych problemów zgłaszanych konsulom przez naszych turystów”.

 

Życzymy udanego wypoczynku bez przykrych niespodzianek!

 

Wojciech Napora, Powroty.gov.pl

 

Źródło informacji

Widzimy wartość w każdej podróży [WYWIAD]

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

KPRM

Gov.pl