Back

Profil zaufany – tymczasowy zamienił się w „standardowy”

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-07-26

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, potwierdzające tożsamość jego posiadacza, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe przez Internet bez wychodzenia z domu. W czasie pandemii wprowadzono uproszczoną procedurę uzyskania tymczasowego profilu zaufanego. Z krótszym okresem ważności i brakiem możliwości jego przedłużenia. Od 17 czerwca 2021 r. tymczasowy profil zaufany przekształca się w „standardowy” profil zaufany, a sposób, w którym wcześniej uzyskiwało się tymczasowe narzędzie trafił na listę metod zakładania profilu zaufanego.

Czas pandemii pokazał, jak ważna jest możliwość załatwiania spraw przez Internet, także tych urzędowych. W okresie lockdownu wiele biur i instytucji było wyłączonych z bezpośredniej obsługi klienta. Jedynymi formami komunikacji i załatwiania spraw urzędowych były telefon i Internet. W tej sytuacji bardzo pomocny, wręcz niezbędny, okazał się profil zaufany. Dzięki niemu możliwe było, i nadal jest, wysyłanie wniosków i podpisywanie niektórych dokumentów przez Internet.  

 

Jak założyć profil zaufany?

Od 17 czerwca 2021 r. posiadacze tymczasowych profili zaufanych stali się właścicielami „standardowych” profili zaufanych, a metoda, którą zakładało się tymczasowy profil trafiła do sposobów założenia profilu zaufanego. Dzięki temu, od tego czasu, profil zaufany można założyć na 5 sposobów. Tym samym zniknął tymczasowy profil zaufany.

 

Obecnie profil zaufany zakładamy:

1. Korzystając z konta w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (ich listę znajdziesz tutaj).

2. Posługując się dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód) i czytnikiem NFC.

3. Używając kwalifikowany podpis elektroniczny.

4. Składając elektronicznie wniosek i potwierdzając w rozmowie wideo z urzędnikiem. Przed 17 czerwca 2021 r. tą metodą zakładało się tymczasowy profil zaufany.

5. Składając elektronicznie wniosek i potwierdzając w punkcie potwierdzającym w kraju lub za granicą (wyszukiwarkę punktów potwierdzających znajdziesz tutaj).

 

Ostatnia metoda (opisana w punkcie 5) jest szczególnie przydatna dla osób, które przebywają za granicą i nie mają dostępu do internetowego konta w swoim polskim banku lub nie mogą skorzystać z innych form założenia profilu zaufanego. Za granicą potwierdzaniem tożsamości zajmują się placówki dyplomatyczne (wyszukiwarka placówek w linku w punkcie 5).

 

Więcej informacji na temat profilu zaufanego i jego zakładania znajduje się na stronie Profilu Zaufanego.

 

Wojciech Napora, Powroty.gov.pl

 

Źródło:

Profil zaufany

Ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.