Rodzina Rodzina

Back

Jak mogę odzyskać prawo do opieki nad dzieckiem?

Obecnie mieszkam w Irlandii. Urodziłam tutaj dziecko. Ojciec dziecka jest Polakiem. Zabrał mi dziecko i nie wiem, gdzie ono teraz przebywa. Chciałabym je odnaleźć i powrócić do Polski. Czy mogą mi Państwo doradzić do kogo powinnam się w tej sprawie zwrócić?

W opisanej przez Panią sytuacji najważniejsze jest rozstrzygnięcie dotyczące władzy rodzicielskiej i ustalenia prawa do osobistej styczności z dzieckiem. Z podanych przez Panią informacji wynika, że dobrowolne i polubowne załatwienie tej kwestii nie jest możliwie. A zatem konieczne jest zwrócenie się z odpowiednim pismem procesowym do sądu irlandzkiego. Właściwość sądu wynika z tzw. miejsca zwykłego pobytu dziecka.

Jednakże ze względu na to, iż nie zna Pani miejsca pobytu dziecka należy rozważyć złożenie stosowanego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (uprowadzania dziecka).

W związku z powyższym prosimy o bezpośredni kontakt z radcą prawnym bądź adwokatem.

Pomocny może być także kontakt z:

Migrant Rights Centre Ireland
55 Parnell Square West, Dublin 1, Ireland
www.mrci.ie

e-mail: info@mrci.ie

Tel: (+35)18897570


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.