Podatki Podatki

Powrót

Mój mąż pracuje za granicą. Czy możemy wspólnie rozliczać się z podatku w Polsce?

Mój mąż pracuje za granicą. Czy możemy wspólnie rozliczać się z podatku w Polsce?

W Polsce można rozliczać się z podatku wspólnie z małżonkiem. Fakt zatrudnienia męża za granicą nie jest więc przeszkodą w możliwości skorzystania z takiej formy rozliczenia się z polskim fiskusem pod warunkiem, że mąż jest zameldowany w Polsce i mają Państwo wspólność majątkową. Wystarczy, że złożą Państwo w urzędzie skarbowym wniosek o łączne opodatkowanie dochodów.

Zasady te obowiązują do końca bieżącego roku. Od 1 stycznia 2009 roku możliwe będzie wspólne rozliczanie się małżonków, kiedy jeden z nich lub nawet obydwoje nie będą mieli miejsca zamieszkania w Polsce, pod warunkiem jednak, że 90% ich przychodów będzie uzyskane w Polsce i że będą rezydentami podatkowymi dowolnego państwa Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu lub Szwajcarii.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w naszym Poradniku w dziale Podatki.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.