Powrót

Transfer pieniędzy

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-02

Tagi: Pieniądze, Konto bankowe

Transfer pieniędzy

Transfer pieniędzy z Irlandii Istnieje kilka różnych sposobów transferu pieniędzy z Irlandii do Polski. Wszystkie mają swoje plusy
i minusy. Transfery bankowe są wolniejsze, ale za to tańsze. Transfery innego rodzaju kosztują więcej, ale pozwalają na odbiór gotówki niemal natychmiast.

Do dokonania takiego przelewu potrzebny nam będzie numer IBAN (International Bank Account Number) poprzedzony literkami PL
i SWIFT (BIC), który poda nam oddział banku, do którego chcemy dokonać transferu. Przelew dotrze na konto po 3-5 dniach.

Warto wiedzieć
Jeżeli chcemy w Polsce otrzymać przelew w euro, musimy prowadzić tu konto walutowe. W innym wypadku przy przelewie na polskie konto waluta zostanie przeliczona po kursie dnia na złotówki, co może się okazać mniej korzystne niż przelew na rachunek walutowy.

Wielu rodaków decyduje się jednak na przywóz pieniędzy w gotówce. W przypadku mniejszych kwot nie stanowi to większego problemu. Przy kwotach stanowiących równowartość bądź przekraczających 10 tys. euro trzeba jednak pamiętać o obowiązku zgłoszenia tego faktu przy odprawie paszportowej. Prawo to jest identyczne na terenie całej Unii Europejskiej.

Warto wiedzieć
Służby celne krajów UE mają prawo zatrzymać niezgłoszone kwoty jako podejrzane i podejmować działania przeciwko tym, którzy decydują się na ich przewóz.

Co istotne, na równowartość 10 tys. euro składają się w tym wypadku wszystkie papiery wartościowe, a więc oprócz banknotów także akcje, obligacje, czeki podróżne itp. Wymóg został wprowadzony ze względu na unijną dyrektywę o praniu brudnych pieniędzy, która umożliwia monitorowanie transakcji finansowych.

Warto wiedzieć
Może się zdarzyć, że kantory lub banki nie przyjmują monet bądź płacą za nie po bardzo zaniżonym kursie. W przypadku przewożenia pieniędzy w gotówce warto więc wymienić pieniądze jeszcze w Irlandii na banknoty.


Najczęściej zadawane pytania

Więcej informacji

Czat z ekspertem

Podstawa prawna


Nie masz czasu na doczytanie artykułu do końca?

Kod QR

Zrób zdjęcie
lub zapisz jego kod QR!

Czym jest kod QR?