Powrót

Rozwiązanie umowy najmu

Tagi: Mieszkanie

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2015-09-09

Rozwiązanie umowy najmu

Rozwiązanie umowy najmu w Wielkiej Brytanii W Wielkiej Brytanii umowa najmu ma zazwyczaj formę tzw. „tenancy agreement”. Trzeba zwrócić uwagę na to, jak został w niej sformułowany zapis o trybie rozwiązania umowy i okresie wypowiedzenia.

W Wielkiej Brytanii standardem jest minimalnie 6-miesięczny okres najmu. Próba wyprowadzenia się przed takim okresem bez porozumienia stron może się zakończyć koniecznością opłacenia czynszu za brakujące miesiące niezależnie od tego, czy w lokalu przebywamy czy też nie.

W przypadku zerwania kontraktu i wyprowadzki bez uregulowania należności landlord bądź agencja mają prawo zgłosić nas na listę dłużników. Może to zepsuć przyszłe plany powrotu do Wielkiej Brytanii, założenia tam konta bądź starania o kredyt (w tym także po powrocie do Polski).

Właściciele mieszkań i agencje zazwyczaj przestrzegają zapisów
w umowach dotyczących okresu najmu i wypowiedzenia.
W niektórych wypadkach można jednak dojść do porozumienia
w sprawie wcześniejszej wyprowadzki i rozwiązać umowę
za porozumieniem stron. Trzeba jednak pamiętać, że właściciele zazwyczaj naciskają na dotrzymanie korzystnego dla nich zapisu
o 6-miesięcznym okresie wynajmu.

Warto wiedzieć
Wyprowadzając się, warto poprosić właścicieli domu bądź mieszkania o pisemne potwierdzenie rozwiązania bądź wypełnienia kontraktu. Istotne mogą być także referencje. Coraz częściej stają się one bowiem przydatne także przy okazji wynajmu mieszkań w największych polskich miastach, w których dochodzi – zwłaszcza w najlepszych dzielnicach – do tzw. castingów na lokatorów.


Najczęściej zadawane pytania


Nie masz czasu na doczytanie artykułu do końca?

Kod QR

Zrób zdjęcie
lub zapisz jego kod QR!

Czym jest kod QR?