Przewóz zwierząt domowych
Tagi: Zwierzęta i rośliny
Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2018-09-17
Przewóz zwierząt domowych
Przewóz zwierząt w ramach Unii Europejskiej nie podlega odprawie celnej i obowiązkowi dokonania zgłoszenia celnego.
Zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym (dotyczy to tylko psów, kotów i fretek) mogą wjechać na terytorium Polski z państw członkowskich Unii Europejskiej po spełnieniu poniższych wymagań:
1. Muszą być zidentyfikowane za pomocą:
- transpondera, zgodnego z wymaganiami normy ISO 11784 i wykorzystujące technologię HDX lub FDX-B oraz możliwego do odczytania przez czytnik zgodny z normą ISO 11785. W przypadku gdy mikroczip nie spełnia wymagań żadnej z ww. norm, właściciel zwierzęcia lub osoba za nie odpowiedzialna w imieniu właściciela, musi zapewnić możliwość odczytania numeru mikroczipu podczas jakiejkolwiek kontroli, tzn. musi dysponować czytnikiem.
- tatuażu (wytatuowanego numeru lub kombinacji cyfr i liter) – ta metoda identyfikacji zwierząt była akceptowana do dnia 3 lipca 2011 r., obecnie przywóz zwierząt oznakowanych przy pomocy tatuażu jest możliwy jedynie w przypadku, gdy tatuaż jest czytelny i gdy właściciel może przedstawić zaświadczenie, że tatuaż wykonano przed 3 lipca 2011 r.
2. Muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
Przedmiotowe szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 12 tygodnia życia.
W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach wskazanych w odpowiedniej sekcji paszportu (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęcia.
3. Muszą być zaopatrzone w paszport wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Dla innych zwierząt towarzyszących - króliki, chomiki, świnki morskie, myszy, szczury, itp. - nie jest wymagana żadna dokumentacja.
W przypadku gatunków chronionych, objętych Konwencją Waszyngtońską (CITIES), należy posiadać stosowne dokumenty. Organem udzielającym informacji w tym zakresie jest Ministerstwo Środowiska.
Warto wiedzieć
Przemieszczanie młodych psów, kotów i fretek, niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie, na terytorium RP jest niedozwolone.
Informacje na temat podróży ze zwierzętami domowymi z państw trzecich do innych państw Unii Europejskiej - informacje Komisji Europejskiej.
Najczęściej zadawane pytania
Więcej informacji
- Znajdź Powiatowy Inspektorat Weterynarii
- Przemieszczanie zwierząt towarzyszących do Polski z państw Unii Europejskiej
- Przemieszczanie zwierząt towarzyszących do Polski z krajów trzecich
- Przywóz ptaków towarzyszących
Podstawa prawna
Nie masz czasu na doczytanie artykułu do końca?
Zrób zdjęcie
lub zapisz jego kod QR!