Powrót

Podstawowe dokumenty

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-02

Tagi: Praca, Emerytura i renta, PRSI, P60, P45, U1 E301, Payslip, Zasiłek dla bezrobotnych

Podstawowe dokumenty

Podstawowe dokumenty od pracodawcy w Irlandii Wielu Polaków przed opuszczeniem Irlandii stara się o uzyskanie potwierdzenia okresów zatrudnienia (odprowadzania składek ubezpieczenia społecznego PRSI)
w celu późniejszego przedłożenia ich przed organem ustalającym uprawnienia emerytalne.

Zasadniczo dokumentami potwierdzającymi nasze okresy zatrudnienia – ilość odprowadzonych składek PRSI jest dokument:

  • P60 otrzymywany na koniec każdego roku kalendarzowego (w razie zmiany pracy w trakcie roku powinien on zawierać informację zbiorczą za cały rok),
  • oraz dokument P45 (za ostatni okres pracy w roku, w ciągu którego opuściliśmy Irlandię).

Jeżeli mamy podejrzenia co do prawdziwości informacji zawartych
w tych dokumentach, warto zwrócić się do właściwego biura Revenue (irlandzkiego urzędu skarbowego) o potwierdzenie
w komputerowej bazie danych, czy informacje otrzymane na drukach od pracodawcy są zgodne ze stanem faktycznym. Niestety, czasem zdarza się, że dokumenty wydawane przez pracodawców nie mają potwierdzenia w oryginałach wysyłanych przez firmy do Revenue.

Warto wiedzieć
Z dokumentem potwierdzającym okres pracy często mylony jest druk U1 (dawniej E 301.) Służy on jednak innemu celowi – potwierdzeniu okresów pracy (ubezpieczenia) celem ubiegania się o zasiłki dla bezrobotnych w innym kraju (w naszym przypadku w Polsce). Więcej informacji na temat druku  U1 (dawniej E 301) znajdziesz w artykule „Formularz U1 (dawniej E 301)”.

Dodatkowo możemy uzyskać potwierdzenie informacji dotyczących historii naszego ubezpieczenia społecznego
za czas pracy w Irlandii poprzez złożenie odpowiedniego wniosku
za pośrednictwem strony internetowej. Informacja zostanie przesłana na podany adres e-mail lub pocztą na wskazany adres. Wniosek można wypełnić na stronie Department of Social and Family Affairs.

Z różnych względów warto też zachować naszą umowę o pracę oraz tzw. payslipy (odcinki z wysokością wypłat i składek). Dzięki zgromadzeniu tych dokumentów możemy w przyszłości nabyć prawa do urlopu wychowawczego, wypoczynkowego bądź dodatku za wieloletnią pracę. Mogą się one okazać istotne także podczas występowania o kredyt.

Warto wiedzieć
W przypadku zgubienia bądź straty payslipów można je odzyskać, prosząc o ponowny wydruk dział księgowości bądź administracji firmy, w której pracowaliśmy.

Ze względu na dalszą karierę zawodową warto postarać się o referencje od irlandzkiego pracodawcy. Nie ma on obowiązku ich wystawiania, ale pracodawcy w Irlandii raczej nie robią z tym problemów. Zazwyczaj oznacza to konieczność napisania odpowiedniego dokumentu przez nas samych, co pracodawca po zapoznaniu się z treścią skwituje swoim podpisem. W większych firmach można jednak trafić na gotowe szablony z referencjami.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą powinny zachować dokumenty potwierdzające otwarcie oraz zamknięcie działalności, jak również wszystkie roczne rozliczenia.


Nie masz czasu na doczytanie artykułu do końca?

Kod QR

Zrób zdjęcie
lub zapisz jego kod QR!

Czym jest kod QR?