Powrót

Kaucja

Tagi: Mieszkanie

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2015-09-09

Kaucja

Kaucja zwrotna z umowy najmu w Wielkiej Brytanii W przypadku umowy najmu w Wielkiej Brytanii obowiązuje zazwyczaj zwrotna kaucja (tzw. bond), którą otrzymujemy, zwracając klucze do mieszkania. Zazwyczaj jest ona równa trzymiesięcznej wysokości najmu, choć zdarzają się i jedno- lub dwumiesięczne. Depozyt, który wpłacaliśmy, podpisując umowę, znacznie łatwiej odzyskać w całości w przypadku wynajmowania mieszkania prywatnie. 

Nieco trudniejsze jest odzyskanie 100 proc. wpłaconej sumy
w przypadku wynajmowania mieszkania bądź pokoju przez agencję. Właściciel bądź agencja mają prawo odliczyć sobie z depozytu koszta zniszczeń dokonanych przez wynajmujących bądź niepokrytych przez nich rachunków. W wielu wypadkach dochodzi wręcz do liczenia każdej usterki, która nie jest zawarta w protokole dołączanym zazwyczaj do umowy najmu.

W przypadku Wielkiej Brytanii szczególnie istotne jest rozwiązanie wszystkich rachunków, które przepisaliśmy na siebie, wynajmując mieszkanie (prąd, gaz, woda, ogrzewanie, licencja telewizyjna, Internet, telefon stacjonarny). Dzięki temu nie będą obciążały nas rachunki przyszłych najemców lokalu.

Z przedstawicielami poszczególnych firm dostarczających media warto umówić się w dniu wyprowadzki, dzięki czemu spiszą oni stan liczników w obecności właściciela bądź przedstawiciela agencji. Zdarza się, że już na miejscu będą w stanie wystawić rachunek. Zazwyczaj kończy się jednak na przesłaniu stosownych wyliczeń na adres podany jako kontaktowy (także do Polski).


Najczęściej zadawane pytania


Nie masz czasu na doczytanie artykułu do końca?

Kod QR

Zrób zdjęcie
lub zapisz jego kod QR!

Czym jest kod QR?