Powrót

Dokumenty i roszczenia

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-02

Tagi: Mieszkanie

Dokumenty i roszczenia

Dokumenty i roszczenia w związku z umową najmu w Irlandii Umowy najmu w Irlandii są zawierane pisemnie bądź ustnie.
W przypadku umowy ustnej macie prawo do tzw. książeczki wynajmu (rent book), gdzie zapisane są wszystkie dane wynajmu i opłat, które ponieśliście. Książeczkę warto zachować ze względu na późniejszy zwrot podatku i bezproblemowe rozwiązanie umowy.

W przypadku umowy ustnej książeczkę powinien obowiązkowo dostarczyć właściciel lokalu. W przypadku umowy pisemnej można jej zażądać. W książeczce znajdzie się m.in. spis rzeczy w mieszkaniu i informacja o jego stanie w momencie wynajmu.

Kontrakt wynajmu mieszkania najlepiej rozwiązać za porozumieniem stron. W przypadku zerwania przez nas kontraktu i zniknięcia landlord bądź agencja mogą nas zgłosić na listę dłużników. Może to zepsuć przyszłe plany powrotu do Irlandii, założenia tam konta bądź starań o kredyt (w tym także po powrocie do Polski, jeżeli zaciągalibyśmy go jeszcze pod emigracyjne zarobki).

Warto wiedzieć
Jeżeli nie możemy dojść do zgody w sprawie rozwiązania kontraktu bądź mamy problemy z wywiązaniem się z umowy przez właściciela, nasze pretensje może rozpatrzyć The Private Residential Tenancies Board PRTB (http://www.prtb.ie/).

W przypadku umowy najmu w Irlandii obowiązuje często zwrotna kaucja, którą otrzymujemy, oddając klucze do mieszkania. Zazwyczaj jest ona równa trzymiesięcznej wysokości najmu, choć zdarzają się również 1-2 miesięczne. Właściciel bądź agencja ma prawo odliczyć sobie z kaucji koszta zniszczeń dokonanych przez wynajmujących bądź niepokrytych przez nich rachunków. Depozyt, który wpłacaliśmy, podpisując umowę, znacznie łatwiej odzyskać w całości w przypadku wynajmowania mieszkania prywatnie. Bezzwrotna jest opłata dla agencji, zazwyczaj w wysokości tygodniowego czynszu.

Warto wiedzieć
Wyprowadzając się, warto poprosić właścicieli domu bądź mieszkania o pisemne potwierdzenie rozwiązania bądź wypełnienia kontraktu. Istotne mogą być także referencje. Coraz częściej stają się one bowiem przydatne także przy okazji wynajmu mieszkań w największych polskich miastach, w których dochodzi – zwłaszcza w najlepszych dzielnicach – do tzw. castingów na lokatorów.

W Irlandii istotne jest też rozwiązanie wszystkich umów, które przepisaliśmy na siebie, wynajmując mieszkanie (prąd, gaz, woda, ogrzewanie, telewizja, Internet, telefon stacjonarny). Jeżeli to zaniedbamy, możemy zostać obciążeni rachunkami za okres już po wyprowadzce. W przypadku niektórych umów nie jest to konieczne (jeżeli w grę wchodził wynajem „all included”).

Z przedstawicielami poszczególnych firm warto umówić się w dniu wyprowadzki, dzięki czemu spiszą oni stan liczników w obecności właściciela bądź przedstawiciela agencji. Zdarza się, że już na miejscu będą w stanie wystawić rachunek. Zazwyczaj kończy się jednak na przesłaniu stosownych wyliczeń na adres podany jako kontaktowy (także do Polski).


Najczęściej zadawane pytania

Więcej informacji

Czat z ekspertem


Nie masz czasu na doczytanie artykułu do końca?

Kod QR

Zrób zdjęcie
lub zapisz jego kod QR!

Czym jest kod QR?