• ZUS a sprawy osób, które mieszkają lub mieszkały za granicą [WYWIAD]
    Załatwianie spraw związanych z emeryturą, zwłaszcza gdy osoba, która się o nią ubiega ma zarówno polskie, jak i zagraniczne okresy składkowe, może być kłopotliwe. Dlatego postanowiliśmy wyjaśnić kilka najczęstszych przypadków i zapytaliśmy Sebastiana Szczurka, regionalnego rzecznika prasowego ZUS na województwo opolskie, o to jak należy postępować i gdzie ubiegać się o takie świadczenie. W rozmowie poruszyliśmy też m.in. wątek obowiązku informacyjnego wobec ZUS oraz zwolnienia lekarskiego i renty z tytułu niezdolności do pracy. Zapraszamy i zachęcamy do lektury.

  • Irlandia – zaświadczenie o odprowadzonych składkach
    Zaświadczenie o odprowadzonych składkach w Irlandii (Contribution Statement) to podsumowanie historii ubezpieczenia społecznego zależnego od wynagrodzeń (Pay Related Social Insurance). Zawiera ono szczegółowe informacje na temat liczby składek PRSI odprowadzonych do końca ostatniego roku podatkowego oraz liczby otrzymanych kredytów, np. z tytułu otrzymywanych w danym roku świadczeń.

  • O kulturze rozmowy
    Rozmowa, jako najpopularniejszy rodzaj komunikacji, może przybierać różne formy. Inaczej konwersujemy z bliskimi, inaczej z kolegami w pracy, a inaczej z przełożonymi. Jeszcze inaczej z nieznajomymi czy osobami, które właśnie poznaliśmy. Na formę rozmowy wpływ mają również okoliczności. Dialog przy rodzinnym stole różni się bardzo od tego na oficjalnym spotkaniu w pracy. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam niemal w każdej sytuacji odbyć dobrą rozmowę. Nawet, gdy mówimy o poglądach. Oto klucz do miłej pogawędki.

  • Wesołego Alleluja, czyli Wielkanoc 2024
    Wielkanoc w 2024 r. jest szczególna z kilku powodów. Oprócz tego, że dla katolików jest to tradycyjnie najważniejsze święto, w tym roku wypada ono dość wcześnie, bo jeszcze w marcu. Ponadto w Wielkanoc nastąpi zmiana czasu (zegarki przestawiamy w nocy z 30 na 31 marca). Zaś 1 kwietnia, czyli w drugi dzień Świąt, spotkają się tradycyjnie wielkanocny śmigus-dyngus z niewielkanocnym prima aprilis. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym omawiamy najważniejsze zwyczaje wiosennego Święta. Nie pominęliśmy również prima aprilis.

  • Zmiana czasu – co warto wiedzieć?
    Zmiana czasu, dokonywana dwa razy w roku, jest ściśle związana z jak najefektywniejszym wykorzystaniem światła słonecznego, które ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie człowieka, jak i finanse gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Rozwiązanie to ma jednak wielu przeciwników i być może zostanie wycofane. Kiedy w 2024 r. i w kolejnych latach będziemy przestawiać zegarki? Jakie wady i zalety ma zmiana czasu? Odpowiadamy.

  • Rozmowa o wypaleniu zawodowym. Czym jest i jak temu zaradzić? [WYWIAD]
    Wypalenie zawodowe to problem, którego nie należy bagatelizować. Jak mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ, z którą rozmawialiśmy o tym zjawisku, może ono dotknąć każdego. „Wypalenie zawodowe nie jest czymś, co przychodzi z dnia na dzień. To proces, w którym objawy narastają pomimo naszych wysiłków, a my sami przechodzimy powoli od walki i prób zmobilizowania siebie czy zmiany swojego otoczenia w pracy do apatii i zobojętnienia” – dodaje. Zachęcamy do lektury rozmowy, która przybliża przyczyny wypalenia zawodowego, definiuje problem i wskazuje sposoby na jego rozwiązanie.

  • Rozmowa o dwujęzyczności [WYWIAD]
    „Dwujęzyczność daje możliwość lepszego startu w życiu zawodowym i akademickim. Pozwala na równorzędne zanurzenie się w dwie kultury (nie tylko kultury języka), poszerza możliwości intelektualne i emocjonalne człowieka” – mówi Jolanta Grochala, która od ponad 17 lat uczy języka angielskiego. Większość tego czasu uczyła dwujęzyczne dzieci i młodzież w Wielkiej Brytanii. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy związane z dwujęzycznością i polskim systemem edukacji. Porozmawialiśmy też o problemach, z którymi zmagają się rodzice i dzieci wracający do Polski i polskiej szkoły. Zachęcamy do lektury.

  • Jak uzyskać PESEL dla małoletnich urodzonych i mieszkających za granicą?
    Numer PESEL to symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną. Numer zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci i liczbę kontrolną. Osobie, której dane są gromadzone w rejestrze PESEL nadaje się numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności — numer ten w skrócie nazywamy numerem PESEL.

  • Przekraczanie granicy Polski przez dzieci urodzone za granicą, których rodzic jest polskim obywatelem
    Zdarza się, że obywatele polscy, mieszkający na stałe za granicą, których dzieci mają obywatelstwo także innego kraju, chcą przyjechać do Polski (przekroczyć granicę RP) z dziećmi. Czy w związku z tym, dzieci powinny mieć polski paszport lub dowód osobisty? Czy wystarczy im dokument podróży wydany przez inny kraj, którego są obywatelami? Odpowiadamy.

  • Chore dziecko w Niemczech i zasiłek chorobowy (Kinderkrankengeld) – podstawowe informacje
    Ile dni zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w związku z chorobą dziecka przysługuje pracującym rodzicom w Niemczech? Czy wszyscy pracownicy mają prawo do zasiłku za okres choroby dziecka? Jakie obowiązki ma w tym czasie pracownik i pracodawca? Odpowiadamy.

  • Legitymacje szkolne dla uczniów i nauczycieli polonijnych
    Uzyskanie legitymacji dla uczniów i nauczycieli polonijnych umożliwia ustawa dotycząca uprawnień do zniżek dla dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego i zdobywających wiedzę o Polsce poza granicami kraju, która weszła w życie w kwietniu 2017 r.

  • Zgoda na paszport on-line
    Do wyrobienia paszportu dla dziecka wymagana jest zgoda obojga rodziców. Można ją wyrazić m.in. poprzez e-usługę „Wyraź zgodę na wydanie paszportu”. Jak to zrobić? Jak inaczej można wyrazić taką zgodę? Odpowiadamy.

  • IV edycja Olimpiady Kulturowo-Językowej. Wiedza o Polsce
    Trwają przygotowania do IV edycji Olimpiady Kulturowo-Językowej. Wiedza o Polsce. Temat tegorocznego konkursu to 2. Korpus Polski i 80. rocznica bitwy pod Monte Cassino.

  • Informacje dla podróżujących
    Na stronie MSZ znajdują się informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne. Informacje te należy jednak traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. W profilach niektórych krajów, w dziale Bezpieczeństwo, znajdują się również ostrzeżenia dla podróżujących.

  • Dyżur paszportowy w Auckland
    Ambasada RP w Wellingtonie informuje, iż w piątek 17 maja 2024 r. odbędzie się dyżur paszportowy konsula RP w Auckland.

  • Nabór do VII edycji Konkursu "Do Hymnu"
    15 kwietnia ruszył nabór do VII edycji Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu”. Jest to konkurs dla szkół podstawowych działających w ramach zespołów szkół w Polsce oraz Szkół polskich działających poza granicami RP przy polskich placówkach dyplomatycznych na terenie Europy.

  • Poradnictwo ubezpieczeniowe dla Polaków pracujących lub mieszkających za granicą - kalendarz wydarzeń w 2024 r.
    ZUS zaprasza do wzięcia udziału w cyklu wydarzeń w ramach polsko-niemieckiego poradnictwa emerytalno-rentowego z ekspertami ZUS oraz niemieckiej instytucji Deutsche Rentenversicherung (DRV)!

  • VII Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki Opole 2024
    Organizatorzy VII Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki "Opole 2024" ogłaszają z dniem 15.04.br rozpoczęcie oficjalnego naboru uczestników do udziału w tegorocznej edycji tego wielkiego, artystycznego wydarzenia polonijnego. Szczegóły w regulaminie tegorocznego festiwalu.