Powrót

Referencje

Tagi: Saż pracy, Praca

 

Referencje

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2015-05-28

Jeżeli pracowałeś za granicą, warto poprosić pracodawcę o referencje. Pozwalają one zarekomendować Cię jako dobrego pracownika, są świadectwem jakości wykonywanej pracy, ale też informacją, że dobrze sobie poradziłeś poza Polską. Warto też zapytać, czy były pracodawca chętnie udzieli referencji ustnych.

Duża konkurencja na rynku pracy powoduje, że coraz częściej zabiegamy o referencje od byłego pracodawcy i dołączamy je do dokumentów aplikacyjnych. Podajemy w nich również nazwiska i telefony do osób, które mogą udzielić ustnej rekomendacji. Niektóre firmy już w ogłoszeniach o wolnych stanowiskach pracy proszą o informacje o osobach, które mogą wyrazić opinię o tobie jako o pracowniku.

Ważne jest też, by o taki dokument zabiegać już podczas praktyk, stażu, gdyż to może pomóc w zdobyciu pierwszej pracy.
O referencje poproś też dyrektora szkoły, wykładowcę czy szefa organizacji, dla której pracowałeś np. jako wolontariusz, a także wtedy, gdy wykonywałeś prace dorywcze czy sezonowe za granicą. Jeżeli są one w obym języku, zadbaj o to, by były przetłumaczone na język polski – tłumaczenia możesz dokonać sam.

Nie ma ściśle określonego wzoru referencji, jednak niewątpliwie powinny się w nich znaleźć:

  • informacja o stażu pracy, zajmowanych stanowiskach, awansach, osiągnięciach,
  • opinia własna pracodawcy dotycząca twoich cech osobowościowych, umiejętności współpracy z ludźmi, asertywności itp.,
  • informacja o przyczynie rozstania i wyrażenie nadziei, że kolejny pracodawca będzie z ciebie zadowolony,
  • informacja o możliwości kontaktu z osobą rekomendującą.

Postaraj się, by referencje nie były powtarzającym się schematem, ale wyróżniającym się pismem rekomendującym.

Pracodawcy nie zawsze polegają na referencjach pisemnych, gdyż w wielu przypadkach są one redagowane przez samego pracownika i przedłożone pracodawcy do podpisu. Dlatego zabiegają o referencje ustne, które są dla nich bardziej wiarygodne. Ta forma zbierania opinii o kandydatach jest coraz częściej wykorzystywana również przez agencje doradztwa personalnego.

Bezpośredni kontakt z byłym przełożonym może potwierdzić uzyskane przez przyszłego pracodawcę informacje, ale też zweryfikować fakty. Pozwoli też poznać osobisty stosunek do kandydata. W związku z tym, jeżeli zamierzasz rozwiązać umowę o pracę, ważne jest, byś zrobił to w sposób przemyślany i uczciwy. Wywiąż się ze wszystkich zobowiązań wobec byłego pracodawcy, uprzedź o swoich planach zmiany pracy na tyle wcześnie, by firma miała szansę znaleźć kogoś na twoje miejsce. Taka postawa na pewno wpłynie na dobrą opinię o tobie i kiedy kolejny pracodawca zadzwoni do twojego byłego szefa, nie będziesz musiał się obawiać, że ten może ci zaszkodzić.

Pamiętaj jednak, że opinie i referencje dotyczące twojej osoby powinny być jedynie dodatkowym źródłem informacji pomocnym w podjęciu ostatecznej decyzji o zatrudnieniu w danym przedsiębiorstwie, i nawet te najlepsze nie zastąpią indywidualnej oceny potencjalnego pracodawcy.


Najczęściej zadawane pytania

Czat z ekspertem


Nie masz czasu na doczytanie artykułu do końca?

Kod QR

Zrób zdjęcie
lub zapisz jego kod QR!

Czym jest kod QR?