Bezpłatna opieka zdrowotna w Polsce dla osób ubezpieczonych w UE

Czy możliwe jest korzystanie w Polsce z bezpłatnej opieki zdrowotnej, gdy cała rodzina mieszkająca w Polsce zgłoszona jest do ubezpieczenia w innym kraju UE?

UbezpieczenieEmeryta_1000.png

Obrazek

UbezpieczenieCzlonkaRodziny_1000_Magda.png

Obrazek

Oddział przygotowawczy – wsparciem dla dzieci powracających

Dodatkowe zajęcia z języka polskiego lub innego przedmiotu to często niewystarczające wsparcie dla dzieci rozpoczynających naukę w polskiej szkole.

Niemcy: Wzrost płacy minimalnej pracowników budowlanych od 2018

Od 2018 wzrośnie płaca minimalna pracowników niektórych firm branży budowlanej. Oto, ile wyniesie i kogo obejmie podwyżka.

Niemcy: "Spotkania z językiem polskim" w Kilonii

Polska Biblioteka w Kilonii rusza z inicjatywą stworzenia cyklu "Spotkania z językiem polskim" dla dzieci, młodzieży i dorosłych, przede wszystkim Polaków mieszkających w Kilonii i okolicach.

Jak uczyć polskiego na emigracji?

„Mamo give me zabawkę”, „Mój friend zaprosiła mnie na birthday” – takie sformułowania w ustach polskich dzieci żyjących w UK to codzienność.

Powroty do (nie)znanego kraju. Ogólnopolskie badanie doświadczeń polskich emigrantów powrotnych

Poszukujemy osób, które powróciły do Polski po kilku latach pobytu za granicą!

Pozytywne i negatywne strony uczenia się drugiego języka

W jaki sposób pomóc odnaleźć się po powrocie dzieciom znającym dwa języki?

Opublikowano polskojęzyczną wersję listu premier May do obywateli UE

Kancelaria brytyjskiej premier Theresy May opublikowała w czwartek wieczorem polskojęzyczną wersję listu otwartego szefowej rządu do 3,3 miliona unijnych obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Zbliża się polonijne święto dwujęzyczności

21-22 października na całym świecie obchodzone są Międzynarodowe Polonijne Dni Dwujęzyczności. Jest to okazja by, niezależnie od kraju zamieszkania, wybrać się na spotkania, imprezy, wycieczki,...

Wracam – czy jestem „osobą powracającą”?

Marcin: Podjąłem decyzję – w przyszłym miesiącu wypowiadam umowę w Wielkiej Brytanii i od razu wracam do Polski. Czy dostanę w Polsce zasiłek dla osób bezrobotnych? – Tak, pod warunkiem, że jesteś...

"Ojczyzna apeluje o powroty". Czy warto dać Polsce drugą szansę? [Zawróceni z emigracji]

Za wysokie oczekiwania, za niskie zarobki, przestarzałe znajomości, powolna adaptacja dzieci - to tylko niektóre problemy, z jakimi mierzą się osoby powracające z emigracji.

Konto w banku zagranicznym

Czy można posiadać i użytkować konto w banku zagranicznym po powrocie do Polski?

Plan powrotu do Polski z dziećmi w 5 krokach

Osoby, które planują powrót do kraju, zwykle skupiają się na niezbędnych formalnościach. Tymczasem równie ważne jak dokumenty jest odpowiednie nastawienie psychiczne, zarówno rodzica jak i...

Czas powrotu bez kłopotu - Ubezpieczenie zdrowotne [wideo]

Do Polski postanawia wrócić żona z dziećmi, mąż wciąż wykonuje pracę za granicą. Co z ubezpieczeniem zdrowotnym tej części rodziny, która wraca?

Bankier.pl: „Wróciliśmy z emigracji, zaczęło się prawdziwe życie” [Zawróceni]

Wyjeżdżali jako para bez zobowiązań, dla przygody i zawodowych perspektyw. Osiem lat na Lazurowym Wybrzeżu nazywają najlepszym okresem w swoim życiu.

Październik 2017

Edukacja

Na jakich warunkach można kontynuować naukę po powrocie do Polski?

Ułatwienia dla uczniów przystępujących do egzaminów zewnętrznych

Jakie ułatwienia zostały przewidziane w celu umożliwienia dostosowania warunków przeprowadzenia egzaminu do potrzeb i możliwości uczniów?