Powrót

Podstawowe dokumenty

Tagi: Praca, P45, P60, Payslip

Podstawowe dokumenty

Podstawowe dokumenty potrzebne przy powrocie z Wielkiej Brytanii Przed wyjazdem z Wielkiej Brytanii powinniśmy zgromadzić formularze P45, P60, oraz tzw. payslipy (odcinki wypłaty i ubezpieczeń). Osoby pracujące w branży budowlanej powinny otrzymać też kartę CIS 25.

Dokument P45 otrzymujemy po odejściu z pracy jako świadectwo zakończenia zatrudnienia w danej firmie. Znajdują się w nim informacje o kwocie otrzymanych wynagrodzeń oraz kwota zapłaconego podatku w danym roku podatkowym, tj. od rozpoczęcia tego roku do zakończenia pracy
u danego pracodawcy w ciągu tego roku.

Dokument P60 otrzymujemy z końcem każdego roku podatkowego. W Wielkiej Brytanii rok podatkowy kończy się 5 kwietnia. Jeśli pracowaliśmy na przełomie roku podatkowego, otrzymamy dokument rozliczający rok poprzedni.

Karta CIS 25 (Construction Industry Scheme) obowiązuje tylko tych, którzy pracowali w branży budowlanej. Jest to dokument  wystawiany przez pracodawcę, w którym są zapisane kwoty zarobione przez nas w danym miesiącu oraz informacja o tym, ile zapłaciliśmy podatku. Zdarza się, że w przypadku osób samozatrudnionych podatek nie jest potrącany przez pracodawcę. Wówczas sami powinniśmy zadbać o jego uiszczenie (wraz z ubezpieczeniem).

Z różnych względów warto też zachować naszą umowę o pracę oraz tzw. payslipy (odcinki z wysokością wypłat i składek). Dzięki zgromadzeniu tych dokumentów możemy nabyć prawa do urlopu wychowawczego, wypoczynkowego bądź dodatku za wieloletnią pracę. Mogą się one okazać istotne także podczas występowania
o kredyt.

Warto wiedzieć
Wielu pracowników po zakończeniu pracy nie przywiązuje wagi do payslipów, tymczasem są one bardzo istotne. W przypadku zgubienia bądź straty pasków można je odzyskać, prosząc
o ponowny wydruk dział księgowości bądź administracji firmy, w której pracowaliśmy.

Jednym z ważniejszych dokumentów nieformalnych są referencje od pracodawcy. Nie ma on obowiązku wystawiania takowych, ale warto o nie poprosić, tym bardziej że pracodawcy brytyjscy są przyzwyczajeni do wystawiania opinii tego typu, niekiedy nawet proponują to sami odchodzącym pracownikom. Zazwyczaj wiąże się to z napisaniem odpowiedniego dokumentu przez nas samych, co pracodawca – po zapoznaniu się z treścią – skwituje swoim podpisem. W większych firmach można jednak trafić na gotowe szablony z referencjami.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą powinny zachować dokumenty potwierdzające otwarcie oraz zamknięcie działalności, jak również wszystkie roczne rozliczenia. HM Revenue & Customs informuje jednak, że składki odprowadzane podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej (Self-employment) nie sa brane pod uwagę podczas ustalania prawa do zasiłku. Okres ten nie będzie potwierdzony przez instytucję brytyjską jako kwalifikujący do przyznania prawa do zasiłku.

 


Nie masz czasu na doczytanie artykułu do końca?

Kod QR

Zrób zdjęcie
lub zapisz jego kod QR!

Czym jest kod QR?