Powrót

Likwidacja bądź zrzeczenie się numeru PPS

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2014-09-24

Tagi: Świadczenia społeczne, Ubezpieczenie zdrowotne, PPS

Likwidacja bądź zrzeczenie się numeru PPS

Likwidacja bądź zrzeczenie się numeru PPS Jedna z najpopularniejszych plotek pojawiających się wśród polskich imigrantów w Irlandii dotyczy możliwości likwidacji bądź zrzeczenia się numeru PPS (numeru ubezpieczenia społecznego, który pozwala na uzyskanie zasiłku
i innych świadczeń) w zamian za pieniądze. To nieprawdziwa informacja.

Warto wiedzieć
Numer PPS (Personal Public Service Number – PPS No) jest niepowtarzalnym numerem nadawanym każdej osobie na terenie Irlandii, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie dostępu do świadczeń pomocy społecznej, instytucji państwowych i informacji w Irlandii. Instytucje irlandzkie używają numeru PPS do identyfikacji osób starających się o świadczenia w Department of Social and Family Affairs, rozliczających się z podatków w Revenue czy starających się o pomoc medyczną poprzez Health Service Executive (HSE).

Nie ma jakichkolwiek prawnych możliwości likwidacji lub wykreślenia z rejestru numeru PPS, a tym bardziej żadnego funduszu, z którego Republika Irlandii mogłaby wypłacać świadczenia za zrzeczenie się PPS.

Wbrew powtarzanej plotce nie ma też prawnej możliwości wymuszania deklaracji o braku chęci powrotu do Irlandii w przyszłości. Nie ma też możliwości uzyskania jakiegokolwiek zwrotu podatków zapłaconych w przeszłości poza nadpłaconym podatkiem o którym piszemy w dziale „Podatki”.


Najczęściej zadawane pytania

Więcej informacji

Czat z ekspertem


Nie masz czasu na doczytanie artykułu do końca?

Kod QR

Zrób zdjęcie
lub zapisz jego kod QR!

Czym jest kod QR?