Formalności przed powrotem Formalności przed powrotem

Powrót

Ile czasu maksymalnie czeka się na druk E 303 z Norwegii?

Ile czasu maksymalnie czeka się na druk E 303 z Norwegii? Czy jeśli podałem konkretną datę jako datę powrotu do Polski a dostanę decyzje wcześniej to mogę wyjechać czy muszę czekać do wskazanej daty?

Decyzja o przyznanym transferze i sam formularz E 303 powinien być Panu wydany przed datą wskazaną jako termin wyjazdu do Polski. Radzę jak najszybciej się skontaktować z instytucją, która wydaje formularze w Norwegii. Proszę z nimi ustalić:

  1. Czy uzyska Pan decyzję o transferze.
  2. Do kiedy będzie Pan zobowiązany zarejestrować się jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy (taka informacja jest na formularzu i zawsze jest to 7 dni liczone od deklarowanej daty  wyjazdu). Jeśli przekroczy Pan ten termin zasiłek będzie wypłacany nie od dnia przyznania w Norwegii, ale od dnia rejestracji w Polsce. Będzie on odpowiednio pomniejszony.
  3. Czy jeśli wyjedzie Pan wcześniej prześlą Panu formularz na adres domowy.

Te informacje są bardzo ważne. Niestety nikt w Polsce nie powie Panu jak z danym przypadkiem postąpi instytucja w innym kraju. Te kwestie regulowane są zarówno prawem jak i zwyczajami poszczególnych państw. W Irlandii można wyjechać wcześniej i formularz podąża za wnioskującym, a np. Hiszpania wymaga odbioru osobistego.