• Irlandia – zaświadczenie o odprowadzonych składkach
    Zaświadczenie o odprowadzonych składkach w Irlandii (Contribution Statement) to podsumowanie historii ubezpieczenia społecznego zależnego od wynagrodzeń (Pay Related Social Insurance). Zawiera ono szczegółowe informacje na temat liczby składek PRSI odprowadzonych do końca ostatniego roku podatkowego oraz liczby otrzymanych kredytów, np. z tytułu otrzymywanych w danym roku świadczeń.

  • O kulturze rozmowy
    Rozmowa, jako najpopularniejszy rodzaj komunikacji, może przybierać różne formy. Inaczej konwersujemy z bliskimi, inaczej z kolegami w pracy, a inaczej z przełożonymi. Jeszcze inaczej z nieznajomymi czy osobami, które właśnie poznaliśmy. Na formę rozmowy wpływ mają również okoliczności. Dialog przy rodzinnym stole różni się bardzo od tego na oficjalnym spotkaniu w pracy. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam niemal w każdej sytuacji odbyć dobrą rozmowę. Nawet, gdy mówimy o poglądach. Oto klucz do miłej pogawędki.

  • Wesołego Alleluja, czyli Wielkanoc 2024
    Wielkanoc w 2024 r. jest szczególna z kilku powodów. Oprócz tego, że dla katolików jest to tradycyjnie najważniejsze święto, w tym roku wypada ono dość wcześnie, bo jeszcze w marcu. Ponadto w Wielkanoc nastąpi zmiana czasu (zegarki przestawiamy w nocy z 30 na 31 marca). Zaś 1 kwietnia, czyli w drugi dzień Świąt, spotkają się tradycyjnie wielkanocny śmigus-dyngus z niewielkanocnym prima aprilis. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym omawiamy najważniejsze zwyczaje wiosennego Święta. Nie pominęliśmy również prima aprilis.

  • Zmiana czasu – co warto wiedzieć?
    Zmiana czasu, dokonywana dwa razy w roku, jest ściśle związana z jak najefektywniejszym wykorzystaniem światła słonecznego, które ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie człowieka, jak i finanse gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Rozwiązanie to ma jednak wielu przeciwników i być może zostanie wycofane. Kiedy w 2024 r. i w kolejnych latach będziemy przestawiać zegarki? Jakie wady i zalety ma zmiana czasu? Odpowiadamy.

  • Rozmowa o wypaleniu zawodowym. Czym jest i jak temu zaradzić? [WYWIAD]
    Wypalenie zawodowe to problem, którego nie należy bagatelizować. Jak mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ, z którą rozmawialiśmy o tym zjawisku, może ono dotknąć każdego. „Wypalenie zawodowe nie jest czymś, co przychodzi z dnia na dzień. To proces, w którym objawy narastają pomimo naszych wysiłków, a my sami przechodzimy powoli od walki i prób zmobilizowania siebie czy zmiany swojego otoczenia w pracy do apatii i zobojętnienia” – dodaje. Zachęcamy do lektury rozmowy, która przybliża przyczyny wypalenia zawodowego, definiuje problem i wskazuje sposoby na jego rozwiązanie.

  • Emerytura z ZUS – kiedy złożyć wniosek?
    Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.

  • Waloryzacja rent i emerytur wypłacanych przez ZUS
    1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.

  • Urlop pracownika tymczasowego - Układ Zbiorowy Pracy (CAO) dla Pracowników Tymczasowych w Holandii
    Układ zbiorowy pracy jest zbiorem umów pomiędzy pracodawcą/pracodawcami a związkami zawodowymi (przedstawicielami pracowników). CAO jest uzupełnieniem do indywidualnych umów o pracę, które pracodawca i pracownik zawierają pomiędzy sobą. W CAO są zawarte ustalenia dotyczące wypłat oraz innych warunków zatrudnienia dla jednego przedsiębiorstwa bądź całej branży przedsiębiorstw (np. branża pracy tymczasowej, branża szklarniowa, logistyczna).

  • Odmowa wydania dowodu osobistego lub paszportu
    Dokumentami potwierdzającymi polskie obywatelstwo są dowód osobisty bądź paszport. Czy polski obywatel może spotkać się z odmową ich wydania? Odpowiedź brzmi: „tak”. W jakich sytuacjach może to nastąpić? Jakie przyczyny mogą zadecydować o nieprzyjęciu wniosków o wydanie tych dokumentów? Odpowiadamy.

  • Kiedy i jak zarejestrować się w urzędzie pracy w Niemczech?
    W odróżnieniu od przepisów obowiązujących w Polsce, rejestracji w niemieckim urzędzie pracy można dokonać jeszcze przed zakończeniem stosunku pracy, jeśli wiemy, że umowa zakończy się z terminem na jaki została zawarta bądź jesteśmy w okresie jej wypowiedzenia. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

  • Rozmowa o szukaniu pracy w Polsce po powrocie z zagranicy [WYWIAD]
    „CV to chyba najważniejsza rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę na początku procesu poszukiwania pracy. To dokument, który powinniśmy bardzo starannie przygotować. Najlepiej jak potrafimy” - mówi prowadząca kanał Sypnia Planuje, na którym oprócz tematyki rodzicielskiej, znajdują się też treści dotyczące powrotu do Polski i szukania pracy. W naszej rozmowie skupiliśmy się na poszukiwaniu zatrudnienia przez osoby, które po latach za granicą zdecydowały się wrócić do ojczyzny. Poruszyliśmy m.in. tematy związane z szukaniem pracy w Polsce, stworzeniem CV, przygotowaniem się do rozmowy kwalifikacyjnej i stronami, na których najlepiej przeglądać oferty.

  • Cudzoziemiec, małżonek polskiego obywatela – czy nabywa obywatelstwo po zawarciu małżeństwa?
    Zgodnie z ustawą o obywatelstwie polskim, zawarcie związku małżeńskiego przez obywatela polskiego z osobą niebędącą polskim obywatelem nie powoduje zmian w obywatelstwie małżonków. Nie ma tu znaczenia kraj, z którego pochodzi cudzoziemiec. Czy ma on jednak możliwość uzyskania polskiego obywatelstwa? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca.

  • Pages: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11