Back

Zwrot składki PRSI (ubezpieczenia społecznego)

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-02

Tagi: PRSI

Zwrot składki PRSI (ubezpieczenia społecznego)

Zwrot składki PRSI Irlandzkie przepisy przewidują możliwość zwrotu części opłaconej składki PRSI (Pay Related Social Insurance), czyli składki ubezpieczenia społecznego uzależnionej od dochodów. Dzieje się tak jednak wyłącznie
w dwóch wypadkach.

Przykład 1
Składka PRSI została opłacona w niewłaściwej klasie lub została opłacona w zawyżonej wysokości. Będą to rzadko występujące sytuacje i w żaden sposób niezwiązane z opuszczeniem Irlandii i powrotem do Polski.

Przykład 2
Zwrot części składki PRSI – Health Contribution - uprawnione mogą być do niego osoby, które w 2010 roku zarobiły mniej niż 26 000 EUR i jednocześnie zarobiły więcej niż 500 EUR w ciągu któregokolwiek tygodnia w 2010 roku.

Wynika to z metody naliczania składki zdrowotnej – płaciły ją osoby zarabiające co najmniej 26 000 EUR rocznie brutto (czyli co najmniej 500 EUR na tydzień). Dodatkowo system potrącania składki PRSI pozwala na naliczanie składek cotygodniowo. Jeżeli występują wahania zarobków (a nasze zarobki oscylowały w okolicach kwoty 500 EUR tygodniowo), możliwe jest, że w niektórych tygodniach (kiedy zarobiliśmy trochę ponad 500 EUR, np. z racji wypracowanych nadgodzin) składka została potrącona. Jeżeli w rozliczeniu rocznym nasze zarobki nie przekroczyły 26 000 EUR (52 tygodnie x 500 EUR), tym samym nadpłacona składka zdrowotna będzie podlegała zwrotowi.

Termin składania wniosków

O zwrot można wnioskować w ciągu 4 lat od 31 grudnia roku kiedy składki zostały zapłacone. O wypłacenie nadpłaty składek zapłaconych w 2010 roku można wnioskować do 31 grudnia 2014 roku. Nie można już wnioskować o zwrot składek zapłaconych przed 2010.

Warto wiedzieć

Nie ma możliwości ubiegania się o zwrot Health Contribution za okres od 1 stycznia 2011 r.

Wniosek o zwrot części składki PRSI – Health Contribution należy złożyć na piśmie pod następujący adres:

Department of Social and Family Affairs
PRSI Refunds
Oisin House
Pearse St.
Dublin 2
tel. 01 673 2586

 


Nie masz czasu na doczytanie artykułu do końca?

Kod QR

Zrób zdjęcie
lub zapisz jego kod QR!

Czym jest kod QR?