Odzyskiwanie nadpłaconego podatku
Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-02
Tagi: Podatki, P50, P45, P60, Payslip
Odzyskiwanie nadpłaconego podatku
Większość osób pracujących w Irlandii ma potrącane z wypłat zaliczki na podatek dochodowy. Wyjątek stanowią osoby, u których przyznane ulgi kredytowe w połączeniu z na przykład niskimi zarobkami powodują brak potrąceń na podatek. Po powrocie do Polski można ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. W tym celu należy złożyć w Revenue (irlandzkim urzędzie podatkowym) deklarację podatkową uwzględniającą wszystkich pracodawców. Należy pamiętać, że zwrot przyznawany jest jedynie w sytuacji, gdy podatek został nieprawidłowo naliczony.
Warto wiedzieć
Zwrot podatku przysługuje nam nawet do czterech lat wstecz
i możemy się o niego ubiegać także z Polski. Dokumentami, które musimy przedstawić, są P45, P60 lub tzw. Statement of Earnings od każdego pracodawcy. Jeżeli ich nie mamy, powinniśmy przedstawić payslipy z dokładną nazwą i adresem pracodawcy. Wszelkie formularze podatkowe warto też zebrać i wziąć ze sobą do kraju. Mogą się one przydać np. podczas ubiegania się o kredyt mieszkaniowy.
Wysokość należnego zwrotu podatku zależy od sytuacji osobistej podatnika, a przede wszystkim od przysługujących ulg podatkowych. Wysokość pobranych zaliczek na podatek jest uwidoczniona na dokumencie P45 otrzymywanym na zakończenie pracy w pozycji „tax deducted”.
Z kolei ubieganie się o zwrot podatku za bieżący rok podatkowy wymaga wypełnienia formularza P50 (do pobrania na stronie internetowej Revenue). Wypełnić formularz możemy jeśli pozostajemy bez pracy lub wyjeżdżamy z Irlandii.
Warto wiedzieć
Nieprawdziwe są informacje, jakoby Revenue oczekiwało deklaracji o bezpowrotnym opuszczeniu Irlandii. Teoretycznie możemy powrócić do Irlandii nawet w bieżącym roku podatkowym i podjąć tutaj na nowo pracę. Może to jednak zrodzić komplikacje w sferze naszych zobowiązań podatkowych i może oznaczać obowiązek oddania wcześniej otrzymanego zwrotu podatku.
W formularzu P50 podamy albo dane konta bankowego, na które chcemy otrzymać zwrot (może być również w Polsce, pod warunkiem, że nasz bank jest członkiem SEPA) lub – w razie jego braku – nasz adres korespondencyjny w Polsce, na który zostanie przesłany czek, który możemy zrealizować w polskim banku (sama procedura weryfikacji czeku może trochę potrwać, ale pieniądze otrzymamy).
Najczęściej zadawane pytania
Formularze
- Formularz P50
- Formularz Rent 1 - ulga podatkowa z tytuł najmu lokalu mieszkalnego (Rent Tax Relief)
- Wzór wniosku o zwrot składki PRSI-Health Contribution
Więcej informacji
Czat z ekspertem
Nie masz czasu na doczytanie artykułu do końca?
Zrób zdjęcie
lub zapisz jego kod QR!