Powrót

Życie zawodowe po powrocie – kontynuujesz wspinaczkę po szczeblach kariery czy zaczynasz od zera?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2015-03-31

Spędziłeś na emigracji kilka lub kilkanaście lat, wypracowałeś sobie przyzwoitą pozycję w pracy, odnosisz sukcesy, rozwijasz się – jednak z jakiegoś powodu, może przyczyn osobistych, potrzebujesz wrócić do Polski. Pojawiają się wątpliwości – co z Twoją karierą, jak sobie poradzisz w nowych realiach, czy pracodawca w Polsce doceni Twoje doświadczenie zdobyte za granicą?

Na forach dominują opinie, że pracodawcy najczęściej nie biorą pod uwagę lat przepracowanych za granicą, traktując ten okres jako lukę w zatrudnieniu. Czy faktycznie tak jest? Na ile poważnie osoba zastanawiająca się nad powrotem powinna traktować opinie wygłaszane na forach internetowych? Czy warto uzależniać od nich decyzję, co do powrotu?

Przede wszystkim fora internetowe, oraz generalnie Internet, mają to do siebie, że najczęściej wypowiadają się tam osoby niezadowolone, rozczarowane, sfrustrowane – chcąc ostrzec innych przed tym, co je spotkało. Osoby, którym się powiodło, najczęściej nie poświęcają swojego czasu na opisywanie tego jak bardzo są zadowolone. W związku z tym pojawia nam się wypaczony obraz rzeczywistości – przedstawiający życie po powrocie w czarnych barwach.

Powracających historie optymistyczne – produktem deficytowym?

Joanna wróciła do Polski 6 lat temu, początki były trudne – przede wszystkim ze względu na zupełnie inną mentalność ludzi spotykanych na ulicy, w autobusach, w sklepach. Długo szukała pracy, jednak zwraca uwagę na to, że w Londynie też nie znalazła pracy od razu. Pracodawcy w Polsce, tam, gdzie obowiązki pokrywały się z tym, czym zajmowała się w Londynie, zainteresowani byli jej doświadczeniem, licząc na powiew świeżości w ich własnej firmie, nowe pomysły, rozwiązania. Gdy zmieniła branżę i rodzaj pracy, doświadczenie zagraniczne było traktowane na równi z polskim – jednak umiejętność posługiwania się językiem angielskim, zdobyta po kilku latach mieszkania w Anglii, okazywała się ogromnym atutem, niejednokrotnie kwestią decydującą o zatrudnieniu.

Pozytywnych przykładów ponownej integracji emigrantów jest o wiele więcej, nie są one jednak szczególnie nagłaśniane.

I rzecz najważniejsza – opinia pracodawców

Pracodawcy, z którymi mieliśmy okazję na ten temat porozmawiać, potwierdzają - o ile doświadczenie zdobyte za granicą jest zgodne z obowiązkami wykonywanymi na stanowisku, na które aplikujesz, jest ono jak najbardziej wartościowe i doceniane podczas rekrutacji. „Nasza firma jest otwarta na współpracę z emigrantami, chętnie zatrudniamy osoby, które przebywały przez pewien okres poza granicami naszego kraju” – mówi Anna Odziemek, inspektor ds. rekrutacji w firmie CRS Polska Sp. z o.o. Z kolei Bartosz Rompała, HR Manager w XPLUS S.A. podkreśla, że Polska pomimo ogromnego skoku rozwojowego w sferze nowych technologii nadal niestety pozostaje nieznacznie w tyle względem Zachodu, stąd doświadczenia zdobyte w innych krajach są niezwykle cenne, służąc często jako inspiracja dla wprowadzania nowych rozwiązań w firmie.

Agnieszka Juźwiuk, Powroty.gov.pl