Powrót

Studia polonistyczne w Cambridge, czyli polski hip-hop przed wykładem

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2015-03-02

Polski pop i hip-hop puszczany przed każdym wykładem? Dlaczego nie! Okazuje się przydatny, by pokazać Brytyjczykom współczesną Polskę. Na Uniwersytecie Cambridge ruszyły studia polonistyczne. - To ambitny kurs: od Mieszka do Masłowskiej - zdradza w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Stanley Bill, który prowadzi te studia.

Uniwersytet Cambridge to drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Szacuje się nawet, że z uczelnią związanych mogło być ok. 90 laureatów Nagrody Nobla.

Studia polonistyczne zaczęły się w połowie października, uczestniczy w nich 17 studentów, ani jednego Polaka. - Co ciekawe, w zajęciach nie uczestniczą studenci slawistyki, ale np. osoby, które zajmują się hiszpańskim czy francuskim. Cieszy nas to, bo polski jest przez nich traktowany jako język europejski, jeden z ważnych języków Unii Europejskiej - wyjaśnia dr Bill.

I choć studia dopiero się zaczynają, to widać, że studenci mają talent do języków. - Zaczynają od zera, ale dobrze im idzie - ocenia. A Rektor Uniwersytetu Cambridge prof. Leszek Borysiewicz (jego rodzice są Polakami, rektor płynnie mówi po polsku) w rozmowie z PAP dodaje, że studia polonistyczne nie będą polegały tylko na nauce języka polskiego. - Zawsze łączymy naukę języka z wiedzą o kulturze i o międzynarodowym rozwoju państwa, jego polityce i całym systemie - powiedział.

- To ambitny kurs: od Mieszka do Masłowskiej – od samego początku dziejów Polski do Polski współczesnej - opisuje studia polonistyczne dr Stanley Bill. Zależy mu na tym, by przedstawić brytyjskim studentom współczesną Polskę. - Przed każdym wykładem puszczam polską muzykę współczesną, np. popową czy hip-hop. Teraz rozmawiamy jeszcze o średniowieczu, ale ważne, żebyśmy ze studentami byli cały czas w kontakcie ze współczesną Polską - zaznaczył.

Kurs potrwa rok. - To oczywiście mało jak na ponad 1000 lat dziejów Polski, ale więcej niż przy zwykłym kursie na innej uczelni - uważa wykładowca.

Nowy program - dostępny dla studentów w ramach Wydziału Języków Nowożytnych i Średniowiecznych - uruchomiono dzięki porozumieniu czterech prywatnych sponsorów,(w tym Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Dr Stanley Bill jest komparatystą i w swoich badaniach zajmuje się głównie literaturą polską. Stanowisko lecturer in Polish Studies objął na cztery lata. Jeśli nowe studia będą się cieszyć zainteresowaniem studentów oraz znajdą sponsorów, którzy umożliwią programowi Polish Studies stałą egzystencję w ramach uczelni, jego kontrakt może zostać przedłużony. Badacz pochodzi z Australii, ale kilka ostatnich lat spędził również w Polsce, w Krakowie. - Mam nadzieję, że będę w stanie przedstawić polską kulturę brytyjskim studentom w ciekawy sposób, z perspektywy wtajemniczonej osoby z zewnątrz - mówi.

Źródło: Polska Agencja Prasowa/Media polonijne, Ludwika Tomala, 24,10,2014