Powrót

Powrót z dzieckiem z emigracji – garść pomysłów, w jaki sposób ułatwić dziecku przeprowadzkę do Polski

Oto kolejna porcja podpowiedzi jak wspierać Twoje dziecko podczas przygotowań do przeprowadzki i ułatwić mu ten pierwszy, najtrudniejszy okres zaraz po przyjeździe.

  1. Wspomnienia – zabierzcie ze sobą cząstkę tego, co pozostaje w kraju emigracji

Przygotujcie album – zawierający zdjęcia, rysunki przedstawiające ulubione miejsca, ulubione zabawy, ukochanych przyjaciół, zdjęcia domu, w którym dziecko spędziło swoje dotychczasowe życie, ulicy, przy której mieszkało, parku, w którym się bawiło i jeździło na rowerze. To wszystko będzie przydatne, gdy już po przeprowadzce, przyjdą chwile tęsknoty i będziecie mieli potrzebę powspominania lub pokazania nowym przyjaciołom jakiegoś wątku dotychczasowego życia. To daje również poczucie, że wszystkie te miejsca nie zostały utracone na zawsze, ale po części zachowane i ukryte w albumie oraz będą zawsze dostępne. Gdy dziecko wsiąknie już w nowe środowisko, pozna nowych przyjaciół i się zaaklimatyzuje, będzie pewnie zaglądało do albumu coraz rzadziej. A po latach będzie to dla niego wspaniała pamiątka, nie do przecenienia.

  1. Nie wstydź się szukać pomocy u specjalistów – w grę wchodzi komfort i szczęście Twojego dziecka

Gdy widzisz wyraźnie, że dziecko na wieść o planach dotyczących przeprowadzki zamknęło się w sobie, nie chce na ten temat rozmawiać, nie zgadza się na taką zmianę, nie masz możliwości dotarcia do niego, czujesz się bezsilny – pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o wsparcie specjalistę. Psycholog usprawni rozmowę z dzieckiem, pomoże dotrzeć do niego z Twoimi argumentami, a także  ułatwi Ci zrozumienie obaw dziecka, wskaże jak zademonstrować, że są dla Ciebie istotne. Czasami wystarczy umiejętnie poprowadzić rozmowę, a gdy w grę wchodzą emocje rodziców i dzieci – bardzo pomocna okazuje się osoba z zewnątrz.

  1. Po przyjeździe do Polski odtwórz dziecku jego bezpieczne miejsce

Pokój, w którym dziecko mieszka, staje się swojego rodzaju azylem, w którym czuje się najbezpieczniejsze. Dlatego, jeśli chcesz maksymalnie ułatwić dziecku odnalezienie się w nowym otoczeniu, a w efekcie zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, dopilnuj, żeby miało szansę odtworzyć swój pokój w nowym domu.

Warto również wspierać dziecko w kontynuowaniu zainteresowań, uczęszczaniu na zajęcia pozalekcyjne – te same, które dziecko lubiło w kraju emigracji. Będzie to odtworzenie stałych elementów w jego rozkładzie dnia, poza tym pozwoli spotkać się z rówieśnikami, poznać nowe osoby, oraz wzmocnić jego wiarę w siebie i własne umiejętności.

Planując powrót i przygotowując się do podjęcia pierwszych prób zasygnalizowania dziecku nadchodzących zmian, warto jak najwięcej czytać na ten temat – czerpać z wiedzy psychologów, nauczycieli oraz z wiedzy i doświadczenia rodziców, którzy ten potencjalnie trudny okres mają już za sobą.

Agnieszka Juźwiuk, Powroty.gov.pl

 

Źródło:

„(Nie)łatwe powroty do domu? Funkcjonowanie dzieci i młodzieży powracających z emigracji”, Halina Grzymała-Moszczyńska, Joanna Grzymała-Moszczyńska, Joanna Durlik, Paulina Szydłowska, Warszawa 2015