Powrót

Konkurs „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą” rozstrzygnięty – czas poznać więcej szczegółów na temat wygranych projektów

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2015-05-19

W tym roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych w konkursie projektów skupiających się na współpracy z Polonią i Polakami za granicą wybrało 97 inicjatyw, na których realizację przyznało środki.

Projekty, które szczególnie mogą zainteresować osoby przebywające aktualnie za granicą, planujące powrót lub które już wróciły do kraju, zostały zgłoszone w ramach obszaru tematycznego: pozycja środowisk polskich w krajach zamieszkania (Prawa mniejszości narodowych i prawa pracownicze) oraz więzi i kontakty z Polską (Utrwalanie więzi z Polską). 

Spośród wybranych projektów, realizowanych w celu ochrony praw mniejszości narodowych i praw pracowniczych, trzy przewidują prowadzenie punktów poradnictwa prawnego oraz obywatelskiego lub psychologicznego i zawodowego. Jeden, zgłoszony przez Fundację Pomocy Wzajemnej BARKA, w założeniach ma pracę z polskimi migrantami znajdującymi się w ekstremalnych sytuacjach socjalnych w Wielkiej Brytanii.

Fundacja „Sto Pociech” wspólnie z Fundacją „Świat na Wyciągnięcie Ręki” również otrzymała dotację na realizację projektu „(Z) powrotem w Polsce”. Projekt ten ma na celu wzmocnienie więzi z Polską osób rozważających powrót do kraju po pobycie na emigracji oraz reemigrantów, którzy już powrócili. Duży nacisk położony został na wsparcie dzieci powracających i podejmujących naukę w polskich szkołach i przedszkolach.

Już w maju, w ramach projektu, ruszył cykl audycji radiowych, w których przedstawiane będą indywidualne przypadki osób powracających oraz rozwiązania zastosowane w ich konkretnych sytuacjach. Audycje początkowo będą się opierać na doświadczeniach osób, które wróciły i brały wcześniej udział w spotkaniach „Powrotów” w Fundacji „Sto Pociech”, a następnie zostaną uzupełnione o kolejne historie, doświadczenia osób powracających i porady. Każda audycja będzie nagrana w formie wywiadu z jednym bohaterem lub rodziną – ma to na celu skupienie się na tej jednej, konkretnej historii i odniesienie do niej bezpośrednio.  Efektem planowanego cyklu audycji radiowych będzie stworzenie praktycznego poradnika powrotowego.

Projekt przewiduje cykliczne spotkania w Fundacji „Sto Pociech” w Warszawie, warsztaty dla dzieci i oddzielne dla rodziców oraz wiele innych, interesujących działań, odnośnie których szczegóły można już teraz znaleźć na facebookowym profilu Fundacji. Zapraszamy!

Agnieszka Juźwiuk, Powroty.gov.pl

 

Źródło:Wyniki konkursu, udostępnione na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Fundacja „Sto Pociech”, Fundacja „Świat na Wyciągnięcie Ręki”

Projekt „(Z) powrotem w Polsce” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”